Jsou charismatické, okouzlující a mnohdy si jakožto femme fatale podmaní kdejaký český film či seriál. Slovenské herečky se v českém kinematografickém rajónu těší mimořádné oblibě. V úvodu století patřila filmová plátna Zuzaně Norisové (Rebelové) nebo Zuzaně Kánocz (Román pro ženy). Naše pažótí komise si tentokráte dala za úkol vybrat pětici nejkrásnějších slovenských hereček posledních let.
Táňa Pauhofová
Začínáme bratislavskou rodačkou, kterou z této TOP 5 vídáme na plátnech našich biografů nejdéle, a to už od roku 2003. V devatenácti letech si střihla princeznu v pohádce Čert ví proč, díky níž zároveň vypilovala svou výbornou češtinu. A když už jsme u té jazykové výbavy, během studia na gymnáziu strávila třetí ročník v USA. Mezitím se kupříkladu devět let věnovala karate a snila o profesi plastické chirurgyně (je to česky správně, nemusíte se bát, milí čtenáři), patoložky či soudní lékařky. Nakonec ovšem vyštudovala, jak se hezky slovensky říká, herectví na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě.
Jejími specialitami jsou romantické komedie a historické kousky. O vypíchnutí si říkají především série z období temného socialismu Hořící keř a špionážní drama Bez vědomí, které získalo Pažótího Oskara pro nejlepší český seriál 2020. Ostatně sama herečka v rozhovoru na karlovarském filmovém festivalu s nadsázkou přiznala, že špionážní žánr je jí blízký a její vysněnou rolí by byl Jimmy Bond. Nu a pokud bych měl na závěr doporučit počin, v němž mě Táňa zaujala nejvíce, byla by to zdařilá třídílná detektivní minisérie České televize s názvem Živé terče.
Vica Kerekes
A plynule se přesouváme ke druhé herečce s půvabně žhnoucími vlasy. Obě kamarádky a spolužačky z bratislavské VŠMU si obyčejní smrtelníci dodnes sem tam pletou. Éva Kerekes, jak zní její rodné jméno, ovšem není tak úplně Slovenkou, nýbrž spíše Maďarkou, za kterou se i ona sama považuje. Pochází z jihoslovenského městečka Fiľakovo převážně maďarské národnosti a čtvrtinu oné slovenské krve má v sobě díky babičce z otcovy strany.
Éva neboli maďarsky Évica a od toho už je jen malý krůček k uměleckému jménu Vica, které přijala, poněvadž Maďarsko už jednu slavnou herečku jménem Éva Kerekes má. Dlouhá léta žila a pracovala především v Budapešti, jejím prvním filmem byla ovšem ještě za dob studií slovenská komedie Konečná stanice z roku 2004. V našich končinách debutovala v roce 2008 komedií Nestyda, o níž hovoří jako o svém pomyslném mostu do Česka.
Judit Bárdos
Judit je stejně jako Vica Maďarkou pocházející ze Slovenska. Je dcerou novinářky Ágnes Bárdos a politika Gyuly Bárdose, jenž v roce 2014 kandidoval na slovenského prezidenta. Sama Judit ale politice příliš neholduje, zálibou číslo jedna pro ni vždy bylo umění. Od dětství hraje na klavír, který ji zároveň zavedl na konzervatoř, kde se zaměřila na vážnou hudbu. Nakonec se však rozhodla pro herectví na VŠMU.
Bratislavská rodačka vyrůstající v Senci nyní díky své jazykové výbavě pracovně pendluje mezi vícero zeměmi. Začínala televizními a filmovými rolemi na Slovensku. V Česku se dostala do povědomí diváctva ústřední rolí ve sportovním dramatu Fair Play z období Československa a následně i historickými seriály Svět pod hlavou, Bohéma či Herec. A opomenout pochopitelně nesmíme jednu z mála nápaditých pohádek posledních let Čertí brko.
Natália Germáni
Nu a máme tu další herečku s ne úplně slovenským jménem, které ale tentokráte nesouvisí s jejím cizokrajným původem. Rodačka z Nitry si své původní jméno Natália Germániová upravila kvůli mezinárodním projektům, jako byl v roce 2015 čínský historický seriál Poslední vízum, který se filmoval i v Česku. Naše obecenstvo zaujala především rolemi v komedii Věčně tvá nevěrná z roku 2018 či pohádkou Princezna zakletá v čase z roku 2020.
Než se Natália vrhla do herecké branže, věnovala se sportu a modelingu. Na základní škole devět let aktivně provozovala sportovní aerobik, v němž je dokonce mistryní Slovenska v žákovské kategorii. V roce 2011 se probojovala do finále slovenské Miss Universe, díky níž ještě na střední škole jako modelka okusila mnoho atraktivních destinací, a to kupříkladu Thajsko, Turecko, Španělsko či USA.
Kristína Svarinská
Poznávání světa a cizokrajných kultur má v oblibě rovněž Kristína Svarinská. Tato bratislavská rodačka se před kamerou poprvé ocitla už v jedenácti letech ve slovenském snímku z úvodu století Dážď padá na naše duše. Od dětství namlouvala také rozhlasové hry a dodnes se vedle herectví velice ráda věnuje dabingu, jejím hlasem promlouvá ke slovenským divákům kupříkladu Jennifer Lawrence.
Sama Kristína je velkým labužníkem hollywoodské tvorby a především kvalitních seriálů z produkce Netflixu a HBO, které jsou pro ni relaxem i hereckou inspirací. Jejím profesním snem je nespadnout do škatulky a dostávat rozmanité role, což se jí prozatím daří. Účinkuje v komediích, dramatech, pohádkách či slovenských seriálech. České diváctvo ji mohlo spatřit ve filmech 10 pravidel jak sbalit holku, Teroristka nebo ve vánoční pohádce Nejlepší přítel. A věnuje se i divadelnímu souboru DPM, který založili se spolužáky z VŠMU.
Pečlivost by měla býti samozřejmostí novinářské profese, ale dnes se želbohu klade stále větší důraz na rychlost. Naše redakce si ovšem dala záležet na akurátnosti a pravdivost všech informací jsme ověřovali z několika zdrojů, nejlépe přímo z rozhovorů se samotnými herečkami. Snad se tedy nepopálím, když prohlásím, že dávám ruku do ohně za tento výtvor. Nu a na závěr se vás táži: