Hutné drama či tragikomická podívaná. Letošní novinky pro zpestření 17. listopadu

Myslím, že je celkem příhodné v tento významný den alespoň stručně poreferovat o dlouho očekávaném seriálu Bez vědomí, který česká verze HBO vypustí do světa symbolicky dnes večer, tedy 17. listopadu. Takovým bonbonkem pak je, že streamovací služba HBO GO zveřejní všech šest dílů najednou.

Podle upoutávek vypadá temné drama odehrávající se v říjnu 1989 více než dobře. Bez vědomí má tak všechny předpoklady navázat na další kvalitní seriály české HBO, kterými jsou například kriminální thriller Mamon z roku 2015 nebo opěvované drama Pustina z roku 2016. Ostatně Bez vědomí nafilmoval Ivan Zachariáš, jenž byl právě i jedním z režisérů Pustiny.

Pokud byste rádi okoštovali odlehčenější počin z podobného soudku, nabízí se ruský snímek Humorista. Tento film se letos v dubnu našimi kiny pouze mihl bez nějaké větší pozornosti, což dokazuje i pouhých 131 hodnocení na ČSFD. Schrastit k Humoristovi české či anglické titulky je ovšem velký oříšek, s nímž jsem se osobně zatím nepopasoval.

„Borise Arkadije živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlikvidovat. Polovina 80. let. Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Černěnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Boris vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí. Humor je z podstaty svobodný a pohrdá hloupostí mocných. V Borisovi zuří vnitřní boj mezi konformistou a buřičem. A to vše v době, kdy humor může zabíjet,“ hovoří o filmu distributor Artcam Films.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *