TOP 5: nejlepší české filmy roku 2022

Známí neznámí

Kam mi paměť sahá, nevybavuji si žádný rok, kdy bychom mohli v silvestrovský den sestavit žebříček TOP 5 opravdu dobrých českých filmů. Rok 2022 byl v tomto ohledu z mého pohledu vskutku výjimečný. Doposud nikdá mě tuzemská tvorba v biografu tolikrát nepotěšila. Navíc tu máme poměrně pestrý výběr žánrů + jeden dokument.

Přestože jsme se snažili zhlédnout to nejlepší, nebylo v našich silách stihnout vše. Z promeškaných filmů mě nejvíce mrzí dobře hodnocený Banger, který by se potenciálně mohl vměstnat do naší TOP 5, ale bohužel do dnešního dne nebyl k sehnání. Tolik tedy na vysvětlenou a nyní už vám jen popřeji bon appétit.

5) Promlčeno

Přestože postava Karla Rodena většinu času prostřednictvím rozhlasového vysílání vypráví svůj příběh o zločinu z počátku devadesátých let, jedná se o nebývale napínavou podívanou. Podobných krimi thrillerů s dobrým scénářem bychom od českých tvůrců v biografech ocenili vícero.


4) Jan Žižka

Předně je třeba pochválit vizuální stránku Jena Žižky, která se opravdu povedla. Hned o prvních vteřin z filmu sálá hutná a atmosférická podívaná temného a krutého středověku, která se může rovnat hollywoodským spektáklům. Mnozí kritizovali různé nedostatky, především absenci velkolepější akce. Já se ovšem ani chvíli nenudil, sedl mi jak příběh, tak i bojové scény.


3) Mimořádná událost

Některé scény tu byly absolutně geniální. Chytrý, promyšlený a vypointovaný humor, který nejednou vyvolá záchvat smíchu. Potěší rovněž narážky na humorné situace z českého zpravodajství a odkazy na filmové scény (Divoké historky, Avengers). Mimořádná událost mě bavila více než předchozí snímek Jiřího Havelky, Vlastníci. Oba tyto filmy a jejich postavy mi každopádně sem tam připomněly staré dobré československé snímky dua Svěrák/Smoljak, což je u novodobých českých filmů opravdu mimořádnou událostí. Zatím ale Jiří Havelka bohužel ani v jednom případě neudržel kvalitu po celou stopáž. Chybí ještě kousek, aby se některý z jeho dalších filmů stal majstrštykem.


2) Vyšehrad: Fylm

Očekával jsem spíše směsici jednotlivých humorných scének bez nějakého souvislejšího děje, podobně jako tomu bylo u vyšehradského seriálu. Filmový Vyšehrad má ovšem velice dobře zpracovaný a vypointovaný příběh, který svižně šlape od začátku do konce prakticky bez zaškobrtnutí. Ba co víc, na rozdíl od seriálu, kterému občas docházel dech, nás tvůrci nepřetržitě zásobují palbou vskutku vtipných momentů a trefných narážek na české fotbalové zákulisí. Asi bychom marně hledali tuzemský film, který by se svým pojetím, stylem, humorem a zároveň kvalitou Vyšehradu blížil. Napadají mě snad jen Snowboarďáci či Rafťáci.


1) Známí neznámí

Ještě o ždibíček výše než Vyšehrad je u mě mezi letošní českou nabitou konkurencí toto konverzační komediální drama. Parta československých přátel se na silvestrovské párty rozhodne vyložit své mobilní telefony na stůl a podělit se s ostatními s každou příchozí zprávou či telefonátem. A jak asi tušíte, je z toho fenomenální komediální šou s vygradovaným finišem.

Jistě, nutno dodat, že Známí neznámí jsou v podstatě předělávkou původní italské verze. Kromě té jsem v minulosti viděl rovněž německou, ovšem ta naše mi přišla nejvíce svěží a bavil jsem se u ní suverénně nejvíc. Velkou zásluhu na tom mají kupříkladu typicky české průpovídky, ironické poznámky a hlášky především Martina Hofmanna nebo detaily jako vyzvánění ze seriálu Knight Rider u jednoho z hostů, které do té napjaté atmosféry sedlo naprosto dokonale (v originální verzi nebylo).


Který z těchto českých počinů se vám v roce 2022 líbil nejvíce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Nejlepší český dokument roku: Chinaski: Každej ví kulový

A bonusový bonbónek na závěr. Přestože dokumentární tvorbě příliš neholduji, vypíchnout musím po čase opravdu zdařilý a záživný dokument mapující kompletní hořkosladkou historii jedné z nejúspěšnějších českých kapel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *