Dexter (2006-2022): ohlédnutí za nejpopulárnějším séri(ál)ovým vrahounem

Dexter

Ach, ten Dexter. V letošním roce se příběh tohoto nejednoznačného seriálového hrdiny po mnoha letech definitivně uzavřel. U této příležitosti jsem si pro vás připravil menší vzpomínkovou rekapitulaci včetně sestřihu nejhumornějších scén seriálu. Ale ještě předtím mi dovolte, abych se s vámi podělil o svůj dojemný příběh, který se k němu váže.

První tři řady jsem zhlédl již v roce 2012, poté mě ovšem sledování tohoto televizního hitu přestalo těšit a do dalších sérií jsem se nepustil. U příležitosti finále seriálu jsem si ze zvědavosti – jak to s populárním vrahounem dopadne – naladil alespoň závěrečný díl.

Nu a pak po několika letech přišlo oznámení o pokračování, upoutávky z mrazivého městečka vypadaly velice dobře, takže jsem si novou minisérii s podtitulem New Blood o loňských vánočních prázdninách s chutí rozbalil. A musím říci, že mi tento nový příběh vyrazil dech, však se také nakonec stal nejlepším seriálovým počinem uplynulé sezóny. A Dexter Morgan si získal mé sympatie natolik, že mě navnadil, abych si doplnil i předchozí série. Nuže, letošní léto a časný podzim jsem tedy zasvětil šestadevadesátiepizodnímu ponoru do rozžhaveného a krvavého Miami.

#1 Vrahoun s chlaďákem

První série je ještě taková neučesaná, nezáživná a především v úvodních dílech je vidět, že za těch už více než patnáct let docela zestárla. Příliš mě nicméně nebavila ani v roce 2012, kdy jsem ji sjížděl poprvé, ani letos, kdy jsem si ji po deseti letech zopáknul. Dexův bratr Rudy (pravým jménem Brian Moser) je navíc celkem otravný a nesympatický psychopat. Jedny z mála momentů, které jsem si v úvodní sezóně užíval, byly občasné slovní výpady seržanta Doakese, jenž Dexe sem tam častoval nevybíravými nadávkami.

#2 Řezník ze zálivu

Tématem druhé řady je legendární Řezník ze zálivu neboli v originále neméně libozvučný Bay Harbor Butcher. Konečně to začíná mít to správné koření. Podezřívavý seržant Doakes se zakousl do své kořisti jako neúnavné psisko. Duel Dexter Morgan vs. James Doakes tak graduje a zdá se, že vítězem/přeživším může být jen jeden. Na scénu navíc přichází další zajímavá postava – metodický agent FBI Frank Lundy, jenž byl vyslán do Miami, aby zde ulovil Řezníka.

#3 Miguel Prado

Třetí sezóna střídá lepší a slabší pasáže. Mezi ty lepší patří především ústřední dějová linka této série, tedy chvíle, kdy jsou na obrazovce společně Dexter s Miguelem. Naopak méně záživné je vedlejší dění okolo Freeba, Kožaře, informátora Antona či umírající Camilly. Napětí stoupá až v závěru série, kdy se poprvé ukazuje, že Dexterovi není souzeno mít skutečného přítele a podobně smýšlejícího parťáka.

#4 Trinity

Čtvrtou řadu mnozí považují za vůbec největší masterpiece seriálu. Jedna z mála sérií, která upoutá hned úvodními epizodami, a to především díky Trinitymu. Zabiják Arthur Mitchell je vpravdě nejvíce creepy psychopatické individuum seriálu. Scény s ním jsou jak znepokojivé, atmosférické, tak chvílemi i zvláštním způsobem komické.

Ve čtvrté sérii se taktéž vrací agent Lundy, díky jehož odkazu nakonec Dexter Trinityho vystopuje. Následně má Dex několik šancí Arthura takzvaně nadobro uklidit, ale místo toho si opět zahrává a riskuje, což se mu tentokráte šeredně vymstí.

Z videa jsem želbohu kvůli autorským právům musel odstranit naprosto lahůdkové flashbacky se seržantem Doakesem z epizody 7×12.

#5 Lumen

„Tik tik tik. Tak zní, když vyprchává život.“ Pátá sezóna byla – jak jen to výstižně popsat – asi nejniternější a nejemocionálnější, a to díky poutu Dextera s Lumen. Dex spanilou Lumen vysvobodil ze zajetí bandy násilníků a společně se pak rozhodli tyto lidské zrůdy jednu po druhé zlikvidovat.

Úvodní díly s truchlícím Dexem jsou ještě vcelku nezáživné, ale v momentě, kdy se pomalu začíná objevovat ústřední skupina násilníků, to začíná mít pořádný náboj. Lumen mi postupně opravdu přirostla k srdci.

#6 Vrah soudného dne

Tématem šesté série bylo náboženství, které se proplétá nejen celým vyšetřováním. Otázku víry tu Dexiáš řeší se svými kolegy, oběťmi a především se svou další spřízněnou duší – bratrem Samem. Dextera tu opět dožene jeho prokletí a ukáže se, že mu není souzeno mít přátele.

Jak už jsem nakousl, hlavním záporákem této série je náboženský fanatik Travis Marshall alias Vrah soudného dne, jehož „ponouká“ ke špatnostem stařičký profesor Gellar. Debra se musí vypořádávat s novou rolí poručíka miamského oddělení, není to ale nic v porovnání s tím, jaké překvapení si pro ni přichystá její bratr v závěrečné scéně této sezóny.

#7 Mafián Sirko a Hannah McKay

Sedmá řada nabídla podle mého soudu nejvíce atraktivních dějových linek. Debřino odhalení, kým Dexter doopravdy je, považuji za nejlépe dialogově vybroušenou pasáž seriálu. V žádné z předchozích sérií jsem si tak moc nevychutnával vztahové/rodinné situace jako právě tady, když Deb řešila Dexovu vraždící závislost. Debra navíc v závěrečných sezónách zkrásněla a stala po všech směrech vskutku sympatickou a atraktivní postavou.

Další pohlednou femme fatale, která zamotala Dexovi hlavu a přinesla do seriálu svěží vánek, byla svůdná vražedkyně Hannah McKay. A několik epizod si pro sebe uloupil mafián Isaak Sirko. V hlavě mi utkvěla především geniální lest, kterou na něho Dexter přichystal, když ho nalákal do baru konkurenční mafie a nechal ho tam napospas osudu.

#8 Doktorka Evelyn Vogel

Osmá řada byla docela odlišná od těch předchozích. Byla krapet zvláštní, šedá, depresivnější, pochmurnější a více psychologická. Když o tom tak přemýšlím, v některých ohledech se podobá první sérii, opět se tu hojně vyskytuje Dexův adoptivní otec Harry, řeší se Dexterova minulost a jeho rodina.

V mých očích nejzajímavější byl opět vztah Dexe a Deb, kteří si k sobě znovu složitě museli hledat cestu. Ve druhé polovině se vrací rovněž Hannah. Zatracované finále bych tak špatně neviděl, podle mého soudu byl konec celkem uspokojivý, leč dosti chmurný.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *