Nejvíce ocenění za seriálovou sezónu 2021/2022 posbírala westernová minisérie 1883. Králem mezi televizními stanicemi a VOD platformami je v součtu všech kategorií Paramount+. Naopak poprvé od roku 2015 neuspěl v žádné kategorii Netflix. Mezi českými seriály pak slaví premiérový úspěch Voyo.
Již podeváté a tradičně na den přesně 23. července jsou tu naši Pažótí Oskaři a s nimi rekapitulace toho nejchutnějšího ze světa seriálů od července 2021 do června 2022.
V loňském roce jsem se zmiňoval o slabší nabídce v některých kategoriích, letos ale bylo opět z čeho vybírat. Se vznikem stále nových a nových streamovacích služeb přibývá i kvalitních seriálových počinů. Naše redakce v uplynulé sezóně zhlédla bezmála padesátku pilotních dílů těchto novinek, což je podle našich propočtů s přehledem nejvíce v historii. A z tohoto výčtu jsme následně vybrali podle našeho soudu to nejlépe a nejpoutavěji napsané, nafilmované i zahrané.
Po loňském nezvykle mezinárodním zastoupení letos opět dominují Spojené státy. A nutno podotknout, že sezóna 2021/2022 se americkým tvůrcům povedla excelentně. Především první, druhý a třetí seriál našeho žebříčku jsou televizními majstrštyky, které strčí do kapsy většinu současné filmové tvorby.
Nejlepší seriál:
1. Dexter: New Blood – 1. řada, Showtime
V minulosti jsem viděl pouze pár sérií Dextera. Ale říkal jsem si, že Dexův návrat po osmi letech a jeho nový život v zasněženém městečku jménem Iron Like nedaleko New Yorku by mohl být kvalitní podívanou. Takováto show stanice Showtime ale vysoce předčila má očekávání. Výborně napsaná desetidílná minisérie, která měla všechno, co by měl napínavý seriál mít: dechberoucí příběh, atmosféru, uvěřitelné postavy, na kterých vám záleží, a jejich dialogy, které hltáte, emoce i ďábelského záporáka Kurta Caldwella.
Všechno podtrhuje vizuální stránka filmové kvality. Včetně perliček pro labužníky jako jsou graficky nápaditě zpracované názvy epizod, bleskový prostřih scén, které v následujících minutách daného dílu uvidíme či prostřihy na situace z minulosti. Dalším plusem jsou vybrané písně, kupříkladu úvodní scéna seriálu za doprovodu The Passenger je opravdové eňo ňuňo. Občas jsem žasl nad propracovaností a nad tím, jak si tvůrci vyhráli s detaily.
Možná jen oněch závěrečných deset minut minisérie, jejichž kritika málem zbořila fanouškovská fóra, bych si rovněž dovedl představit zpracovat jinak. Krapet uvěřitelněji, více emotivněji. Ale na druhou stranu, proč ne, tento trpký konec, který mnozí z nás po skončení cítili, k Dexterovi sedí.
Pro upřesnění, podle oficiálních informací je Dexter: New Blood veden jako samostatný seriál/minisérie, nikoliv jako devátá řada.
2. 1883 – 1. řada, Paramount+
Seriál s hlubokým přesahem o tom, jak krutý uměl život před mnoha lety být. V roce 1883 se rodina Duttonových a skupina evropských imigrantů za doprovodu válečných veteránů a kovbojů vydává napříč Amerikou za lepším životem na západ země. Jejich výprava bude však mnohem nelítostnější, než si většina dovedla představit. Číhá na ně nebezpečí v podobě banditů, nebezpečných zvířat, přírodních živlů a pochopitelně indiánů.
Vskutku nikdy jsem si nemyslel, že mě takto pohltí právě western. Tedy žánr, který jsem kromě Vinnetoua v minulosti příliš nevyhledával. Však také 1883 proklouzl do našeho žebříčku za minutu dvanáct, jak se hezky česky říká. Doslova před pár dny jsem totiž narazil na článek o tom, jak velký a dobře hodnocený hit tento prequel seriálu Yellowstone v USA je. Rozhodl jsem se ho tedy přeci jen okoštovat.
A musím souhlasit, že tato desetidílná minisérie si ovace zaslouží. Ať už jde dobovou výpravu, kostýmy, hudbu nebo herecké výkony, všechno je na špičkové úrovni. Především první dvě třetiny seriálu jsou dokonalost. Hlavně ke konci to mělo pár much, zkrátit to o takové dva (možná až trochu příliš zromantizované) díly, byla by to stoprocentní seriálová poezie. Takto bych minisérii, která z vás v závěru dost možná vyždíme emoce, udělil 90 %.
Pro zajímavost, ve druhé epizodě se na přibližně dvě minuty objeví Tom Hanks a ve stejném díle zazní i čeština z úst jedné imigrantky.
3. Bílý lotos (The White Lotus) – 1. řada, HBO
Letní lahůdka roku 2021. Do luxusního havajského resortu přijíždějí zámožní účastníci zájezdu, mezi nimiž je jedna (ne)všední famílie, mladí novomanželé na svatební cestě a jedna nevyrovnaná žena (v podání legendární Jennifer Coolidge), která chce v moři rozptýlit popel své zesnulé matky. Manažer hotelu řešící každodenní přání a trable svých hostů je po několika vyhrocených situacích na hraně opět propadnout omamným látkám a v budoucnu nás bude bavit svými hořkosladkými eskapádami.
Je to vtipné, svěží (i díky skvělé hudbě a exotické atmosféře) a trefně se to strefuje do současné americké společnosti. Děkujeme HBÓčku za odvahu, kupříkladu na Netflixu takto odvážné satirické věci příliš nevídáme. Vrchol šestidílné série přišel někdy uprostřed, kdy jsem si The White Lotus neskutečně užíval, závěr přeci jen drobet zpomalil.
Druhá řada už se připravuje, s novými postavami bychom tentokráte měli zavítat do italského letoviska.
4. Mayor of Kingstown – 1. řada, Paramount+
Abychom měli mezi pěticí nejlepších seriálů uplynulé sezóny hned dvě díla od stejného tvůrce, je opravdovou raritou. Jeden z nejvíce uznávaných tvůrců současnosti Taylor Sheridan, který stvořil kupříkladu filmy Sicario, Wind River nebo zmiňovaný seriál Yellowstone, vyvíjí teď pro streamovací platformu Paramount+ televizní projekty jako na běžícím páse.
I tentokrát jde o drsnou a špinavou podívanou, která se odehrává v městečku plném věznic, gangů, zločinců a korupce. Skutečný Mayor of Kingstown, tedy starosta Kingstownu, tu není muž na radnici, ale bývalý trestanec, který za peníze od svých klientů řeší trable ve věznicích i mezi pouličními gangy.
Rozjezd desetidílné první řady je trochu pomalejší, ale postupně se strážci zákona i vězni začínají utrhávat ze řetězu a všechno vyvrcholí epickou dvoudílnou vězeňskou vzpourou.
5. Teherán (Tehran) – 2. řada, Apple TV+
Už první série tohoto špionážního kousku izraelské stanice Kan 11 byla velice dobrá. Pokračování se podle dostupných informací ujal Apple TV+ a podle mého soudu je to vidět nejen na větším rozpočtu. Druhá řada je ještě napínavější, atraktivnější a má záživnější příběh. Tentokrát je cílem izraelského Mosadu, jehož praktiky si během osmi dílů občas nezadají s íránským režimem, zlikvidovat velitele revolučních gard. Ve druhé sérii také více nahlédneme do íránské společnosti, především pak do života privilegované mládeže a rovněž do obydlí nejvyšších představitelů režimu.
Do naší TOP 5 se nevešel další počin Apple TV+ s názvem Dívka, která se třpytila, jihokorejský megahit Hra na oliheň či druhá série německo-rakouského Průsmyku. Z odlehčenějšího romantického žánru bychom pak vypíchli velice dobře hodnocenou italskou novinku Generace 56k.
Nejlepší nový seriál:
Dexter: New Blood
Nejlepší herec:
1. Jeremy Renner (Mayor of Kingstown) – 1. řada
Jeremy Renner jako onen zmiňovaný „starosta“ Kingstownu Mike McLusky, jenž často na hraně i za hranou zákona působí jako prostředník mezi policií, šéfy pouličních gangů, vězeňskou službou a vězni.
2. Sebastian Stan (Pam & Tommy) – 1. řada
Můj jmenovec Sebík Stan se nám během osmidílné minisérie ukáže jako vyšinutý a cholerický bubeník Tommy Lee i jako vášnivý a starostlivý manžel Pamely Anderson.
3. Tim McGraw (1883) – 1. řada
Tim McGraw jakožto válečný veterán a starostlivý otec James Dutton, který se s rodinou vydává na západ USA za svým snem o lepším životě.
Nejlepší herečka:
1. Isabel May (1883) – 1. řada
Vskutku neskutečně talentovaná mladá herečka, která jako krásná a obdivuhodně statečná dospívající dívka Elsa Dutton táhne kupředu celý seriál. Právě její postava je vypravěčkou děje, a především skrze ni tak prožíváme veškeré útrapy, dobrodružství i emoce.
2. Lily James (Pam & Tommy) – 1. řada
O Pamele Anderson jsem doposud věděl v podstatě jen to, že účinkovala v Pobřežní hlídce a byla sexsymbolem devadesátých let. Díky seriálu Pam & Tommy o ní získáme ucelenější představu. Pamela v úvodních dílech působí krapet povrchně a ne příliš sympaticky, ale postupem času, když ji poznáváme čím dál víc, s ní začínáme soucítit. Herečce Lily James se věrohodně povedlo ztvárnit Pamelu jako citlivou a milou bytost, kterou všichni berou jen jako sexuální objekt, jak se hezky česky říká, ale nikdo se nezajímá o její pocity.
3. Jessica Chastain (Scény z manželského života/Scenes from a Marriage) – 1. řada
Třetí místo patří hollywoodské hvězdě Jessice Chastain za roli v komorním dramatu o manželství jednoho současného amerického páru.
Nejlepší český seriál:
1. Devadesátky – 1. řada, ČT
Dýchla na nás atmosféra let devadesátých. Kriminální série dějově předcházející uznávaným Případům 1. oddělení se zaměřuje na nejznámější kauzy, jako byl Ivan Jonák nebo orličtí vrazi, jimž je nakonec věnovaná převážná část seriálu. A právě pátrání po sudech s těly na dně přehrady se autorům povedlo nafilmovat tak, že patří mezi nejvíce strhující pasáž šestidílné série.
2. Případ Roubal – 1. řada, Voyo
Opět skutečný případ z doby krátce po sametové revoluci. O sériovém vrahovi Ivanu Roubalovi je zmínka i v Devadesátkách, tato třídílná minisérie v hlavní roli s Hynkem Čermákem ale zručně mapuje celý proces.
Televize Nova a její streamovací služba Voyo jsou v letošní sezóně příjemným překvapením. Nad průměrem tuzemské tvorby je i voyoácký Guru a několik vtipných, stylových i vizuálně nápaditých momentů má rovněž Pan profesor.
3. Podezření – 1. řada, ČT
A do třetice drama, které je inspirované skutečnou událostí. Klára Melíšková tu ztvárnila zdravotní sestru, která je po podezřelých událostech obviněna z vražd několika svých pacientů. Minisérie nakonec z našeho žebříčku těsně vyšoupla desetidílného Ochránce s Lukášem Vaculíkem jako školským ombudsmanem.
Nejlepší seriálová znělka:
1. Odloučení (Severance) – 1. řada, Apple TV+
Vizuálně i hudebně skličující a oku lahodící znělka, stejně jako je tomu u samotného seriálu.
2. Teherán (Tehran) – 2. řada, Apple TV+
Kategorii znělek letos vévodí platforma Apple TV+. Teheránu patří stejně jako loni druhé místo. Intro seriálu prošlo ve druhé sérii jen malou úpravou.
3. Bílý lotos (The White Lotus) – 1. řada, HBO
Se seriálovým světem by pravděpodobně bylo něco v nepořádku, kdyby se mezi tuto trojici alespoň jednou neprokousal hegemon této kategorie, tedy HBO.
Bronz náleží Bílému lotosu a jeho znělce s exotickými motivy a hypnotizující hudbou, která dokonale vystihuje atmosféru seriálu.
Horkým kandidátem na přední pozice by byla rovněž letošní znělka Westworldu, čtvrtá série se ovšem stále vysílá, a bude tak podle pravidel zařazena až do příštího ročníku. Stejně je tomu kupříkladu i u seriálu Better Call Saul.
A jdeme na historické statistiky Pažótích Oskarů. Na úvod si tradičně připomeňme, že za vítězství v každé kategorii udělujeme vždy pět bodů, za druhé místo body čtyři, za třetí tři a tak dále a tak podobně…
Hlavní kategorii, kde jsou započteny pouze body pro nejlepší seriály, již nějaký ten rok vévodí trojice ukončených kousků. První místo drží dosud jediný dvojnásobný vítěz Pažótích Oskarů – Narcos, druhá je Hra o trůny a třetí Homeland. Nic se na tom nezměnilo ani tentokrát.
V žebříčku televizních stanic a VOD platforem drží nadále vysoký náskok HBO, které jako jediné bodovalo s některým ze svých seriálů ve všech devíti ročnících. Což je vskutku úctyhodné. Stanice Showtime se díky letošnímu vítězství Dextera vyšvihla na druhé místo před Netflix, který poprvé od roku 2015 neměl zastoupení mezi pěticí nejlepších seriálů. Nu a na sedmé místo se nám vklínil nový a vypadá to, že do budoucna velice perspektivní hráč a soupeř – Paramount+.
V tabulkách níže už jsou kromě nejlepších seriálů započteny rovněž body za nejlepší nové seriály, herce, herečky a znělky. Nedostižný vládce jménem HBO v součtu všech kategorií opět o pár bodů navýšil svůj náskok. Třetí Showtime, který společně s HBO bodoval alespoň v jedné z našich kategorií ve všech devíti ročnících, se přiblížil druhému Netflixu. Zdatně si vede také poměrně mladá VOD platforma Apple TV+, která figuruje už mezi nejlepší pěticí. A premiérově si pár bodíků díky dvěma hereckým výkonům v minisérii Pam & Tommy vykoledovala streamovací služba Hulu.
A na závěr jako obvykle tuzemská tvorba, které nepřekvapivě i letos vládne Česká televize, zároveň tu ale máme i jedno překvapení, kterým je Voyo. Doufejme tedy, že produkce Novy se bude touto nadějnou cestou ubírat i v následujících letech.
Minulé ročníky:
- Pažótí Oskaři 2021: potřetí v řadě vítězí seriál s ženskou hrdinkou, tentokráte Mare z Easttownu s Kate Winslet
- Pažótí Oskaři 2020: nejlepším seriálem je závěrečná řada Homelandu, zabodoval rovněž světový fenomén La casa de papel
- Pažótí Oskaři 2019: Ostré předměty zvítězily ve třech kategoriích včetně nejlepšího seriálu, české tvorbě kraluje ČT
- Pažótí Oskaři 2018: nejlepším seriálem je podruhé Narcos, kategorii hereček již potřetí ovládla Claire Danes z Homelandu
- Pažótí Oskaři: nejlepší zahraniční i české seriály, herecké výkony a znělky od sezóny 2013/2014