Pažótí Oskaři 2018: nejlepším seriálem je podruhé Narcos, kategorii hereček již potřetí ovládla Claire Danes z Homelandu

Jak dopadla kupříkladu předposlední série Hry o trůny, která v poslední době čím dál více štěpí seriálový svět na její fajnšmekry a odpůrce? Jaké kvalitní kousky stojí za pozornost v českém seriálovém rybníčku? A kdo vévodí naší pažótí anketě v historickém pořadí?

Hollywoodští Oscaři letos oslavili magickou devadesátku, mladší bráchanec v podobě Zlatých glóbů je na planetě Zemi rovných pětasedmdesát let. Nu a seriálové ceny Emmy sfouknou letos na svém dortu sedmdesát voskových svící.

A teď se raději posaďte. To už nemůže být náhoda. Rovněž naši Pažótí Oskaři letos slaví jubileum. Sic ne tak pozoruhodné, ovšem i pět let už je požehnaný věk.

Na úvod musím napsat, převelice rád se ovšem budu mýlit, že ten největší seriálový boom, jenž se zrodil před pár lety, je dle mého soudu minulostí. Klenoty jako Perníkový táta, Hra o trůny, Banshee, The Fall, první série Temného případu, minisérie Jedna noc a podle mnohých rovněž House of Cards buď už zakončily svou pouť nebo se co nevidět odebeřou na seriálová nebesa a zatím příliš nevidím jejich nástupce.

Jeden z mála zlatých kousků, jejichž konec je doufejme zatím v nedohlednu, je Narcos. Právě jeho třetí série nám může posloužit jako oslí můstek k našemu hlavnímu tématu, kterým jsou nejlepší seriály a další kategorie s nimi neodmyslitelně spjaté v sezóně 2017/2018 (od července do června).


Nejlepší seriál:

1. Narcos – 3. řada, Netflix
Třetí série Narcos o kolumbijském drogovém podsvětí je naprostá špica seriálové tvorby, která už v naší pažótí recenzi obdržela čistokrevných 100 %.

Od roku 2014 si hlavní cenu Pažótích Oskarů postupně uzmuly Hra o trůny, The Fall, Narcos a Jedna noc. Narcos tak jako historicky první kousek triumfuje podruhé.

2. Hra o trůny (Game of Thrones) – 7. řada, HBO
Rovněž sedmá řada fantasy seriálu Hra o trůny by se neztratila ve filmovém světě. Na rozdíl od předchozích sérií se sice tato nevyhnula pár nelogičnostem a především několika klišoidním happyendům. Že se to tvůrci rozhodli se všemi hlavními postavami doklepat až do konce, občas přímo praštilo do očí. Budiž jim ovšem odpuštěno. Epickými bitvami, parádními záběry, zvraty a napětím, které nám tentokráte servírovali hned od úvodních dílů, všechno vyžehlili.

3. The Deuce: Špína Manhattanu (The Deuce) – 1. řada, HBO
O další lahůdce od HBO s názvem The Deuce o zrodu pornoprůmyslu v New Yorku sedmdesátých let byla na Pažótovi rovněž řeč.

4. Ve jménu vlasti (Homeland) – 7. řada, Showtime
Čtvrtý Homeland je už takovou tradicí Pažótích Oskarů, jenž v naší anketě boduje pravidelně. Tento špionážní kousek se mezi nejlepší pětici nevešel pouze v úvodním ročníku. V sedmé sérii šlo především o souboj americké a ruské politiky.

5. 13 Reasons Why – 2. řada, Netflix
Musím říci, že zpočátku druhé série se jednalo spíše o břečku, než o seriál, který by se měl probojovat do nejlepší pětice. Hlavně v první polovině tvůrci v podstatě popřeli některé události daleko lepší předchozí řady. Seriál jsem ovšem neodepsal a jsem za to rád. Nakonec se slušně rozjel a s čistým svědomím jsem ho mohl propašovat na pátou příčku.


Nejlepší nový seriál:

The Deuce: Špína Manhattanu (The Deuce)


Nejlepší herec:

1. James Franco (The Deuce: Špína Manhattanu/The Deuce) – 1. řada
James Franco jako barman Vincent a zároveň jako jeho jednovaječné dvojče gambler Frankie si seriál naprosto podmanil. Užíval jsem si každou jeho hlášku a troufnu si říci, že bez něj by byl The Deuce poloviční.

V minulosti se ocenění dočkali postupně Simon Baker jako mentalista Patrick Jane, Kevin Bacon jako agent FBI Ryan Hardy z Followingu, Dr. Hannibal Lecter v podání excelentního Madse Mikkelsena a Kevin Spacey jako prezident Spojených států Francis J. Underwood z dnes již legendárního House of Cards.

2. Dylan Minnette (13 Reasons Why) – 2. řada
Buď mi to v první sérii, kde ho jednoznačně zastínila Katherine Langford jako Hannah Baker, uniklo, nebo až teprve teď předvedl Dylan ztvárňující hlavní postavu Claye Jensena top výkon. Druhá varianta je pravděpodobnější.

3. Mandy Patinkin (Ve jménu vlasti/Homeland) – 7. řada
Konečně nějaké ocenění pro homelandovskou stálici Saula Berensona, jenž je v seriálu od samotného počátku, příliš ovšem nevyčnívá ani není nikterak emotivní.


Nejlepší herečka:

1. Claire Danes (Ve jménu vlasti/Homeland) – 7. řada
Přestože její agentka CIA Carrie Mathison nikdy, na rozdíl třebas právě od Saula Berensona, nepatřila mezi mé oblíbené postavy, málokdy se v uplynulé sezóně najde lepší ženský herecký výkon.

Claire Danes kromě letoška ovládla rovněž první dva ročníky Pažótích Oskarů. V roce 2017 poté skončila druhá v těsném závěsu za Robin Wright alias Claire Underwood z House of Cards a loni ji kromě Robin Wright pokořila ještě již zmiňovaná vítězka ročníku Katherine Langford z 13 Reasons Why. Claire Danes je tedy prozatím absolutně nejúspěšnější jedinec Pažótích Oskarů.

2. Maggie Gyllenhaal (The Deuce: Špína Manhattanu/The Deuce) – 1. řada
Na rozdíl od Jamese Franca, jenž dával seriálu jiskru, mě scény s Maggie Gyllenhaal ztvárňující prostitutku Eileen Merrell krapet nudily, kvalitní herecký výkon jí ovšem nelze upřít.

3. Kate Walsh (13 Reasons Why) – 2. řada
Třetí místo tentokráte pro postavu Olivie Baker, jejíž dcera v předchozí sérii spáchala sebevraždu.


Nejlepší český seriál:

1. Až po uši – 2. řada, HBO
Většina kritiků viděla druhou sérii tohoto vydařeného vztahového dílka černěji než první řadu. Dle mého skrovného názoru byla naopak ještě bělejší, tedy lepší, trefnější, vtipnější. Dlouho jsem neviděl vydařenější český seriál na pomezí komedie a dramatu. Bylo to takzvaně eňo ňuňo. Nuže, doufejme, že se dočkáme ještě minimálně jedné série.

Od roku 2014 se nejlepšími tuzemskými seriály postupně staly Cirkus Bukowsky, jenž vítězství o rok později dokonce obhájil, Labyrint a loni Pustina. Pro Až po uši ale nejde o první pažótí cenu, jeho první série v roce 2015 skončila na druhém místě.

2. Vzteklina – 1. řada, ČT
Jestli je tady v tom státě někdo, díky komu se tu v poslední době každoročně urodí pár opravdu kvalitních seriálových či občas filmových kousků, je to Česká televize. Kromě kriminálního thrilleru Vzteklina se letos opravdu – a ještě jednou zdůrazním, že opravdu – povedl televizní film podle skutečné události s názvem Metanol. Zařadit ho sem ovšem nemohu, proto alespoň čestná zmínka.

Kéž by podobně jako Vzteklina či Metanol vypadaly rovněž české snímky promítané v kinech. Kupříkladu Český lev by potom měl i nějaký smysl. Občas se nechce věřit, co všechno se každoročně do kinosálů dostane, přestože s filmem to má společnou snad jen stopáž.

3. Dabing Street – 1. řada, ČT
Geniální Viktor Preissů v dabingovém študiu a legendární hláška „Pojedem to podle tebe, kdyžtak tě vrátim“ či Jirka Bartošků na pohřbu, jenž může směle soupeřit s Leem DiCapriem zfetovaným prošlými prášky ve Vlkovi z Wall Street o nejvtipnější počin kinemato(+seriálo)grafie.


Nejlepší seriálová znělka:

1. Hra o trůny (Game of Thrones) – 7. řada

2. Westworld – 2. řada

3. The Deuce: Špína Manhattanu (The Deuce) – 1. řada

Poslední kategorii si tentokráte zcela podmanilo HBO, což jen dokazuje, že tato stanice je velice precizní či prostě a jednoduše akurátník v každém ohledu. Home Box Office zvítězila rovněž v letech 2014 s dle mého názoru nejvydařenější znělkou posledních let k první sérii Temného případu a 2015, kdy stejně jako letos vyhrála Hra o trůny. Léta Páně 2016 a 2017 opanoval Narcos od Netflixu, jehož znělka k letošní sezóně se ovšem tolik nevydařila.


Nu a poněvadž je za námi zmiňovaných pět požehnaných let, pojďme si Pažótí Oskary krapet zrekapitulovat. Jak jsem sliboval, jsou tu mé vymazlené statistiky. Mým věrným pomocníkem při jejich tvorbě nebyl nikdo jiný než Excel, rovněž nejlepší a zcela bez debat nejvymazlenější počítačový program všech dob.

Vítěz každé kategorie vždy obdrží pět bodíků, za druhé místo jsou bodíky čtyři, za třetí tři a tak dále a tak podobně…

Hlavní kategorii, kde jsou započteny pouze bodíky pro nejlepší seriály, prozatím vévodí Narcos a Hra o trůny.

Nu a tady už jsou kromě nejlepších seriálů započteny rovněž bodíky za nejlepší nové seriály, herce, herečky a znělky. Po Game of Thrones je celkově druhým nejoceňovanějším dílkem možná krapet překvapivě Homeland. Stanicím i tady kraluje HBO neboli „záruka kvality“, jak se jí občas přezdívá. Pravidelně pak bodují ještě Netflix a Showtime.

Ač na rozdíl od některých diváků nejsem zarytý fanda ani odpůrce žádné televizní stanice, zatím je tato kategorie takovou two man show České televize a HBO.

Pažótí Oskaři se ale na rozdíl od jiných anket, kde mají tvůrci jako kupříkladu Zděnek Troška už dlouhodobě utrum, pyšní tím, že jsou zcela bez předsudků, proto tu mohou dostat bez problému hlavní cenu i třeba takový Kevin Spacey či TV Nova. Zatím to ovšem vypadá na to, že si o nějakém dražším a kvalitnějším superkousku na našich komerčních stanicích, jako byla před pár lety Expozitura, můžeme nechat leda tak zdát.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *