Nejlepší akční film desetiletí? Minimálně roku 2018 určitě. Mission: Impossible s každým pokračováním stoupá k nebesům

Četl jsem názory, že Mission: Impossible – Fallout je nejlepším akčním snímkem od roku 2012, kdy si kinosály podmanil Temný rytíř povstal. Někteří filmoví fajnšmekři se mnou možná nebudou souhlasit, ale dle mého soudu je šesté pokračování série s agentem Ethanem Huntem v podání Toma Cruise ještě krapet vydařenější podívanou než právě třetí Batman. Nebál bych se ho označit ani za nejlepší akční film posledních deseti let.

U filmových sérií se to stává málokdy, ale Mission: Impossible je s každým dalším dílem větší a větší lahůdkou. Fallout je od začátku do konce doslova prošpikován akcí snad na všechny způsoby. Dojde na pěsti, přestřelky, auta, motocykly, padákové seskoky i vrtulníky. A přesně jak píšu, všechno v množném čísle. Když jsem dumal nad tím, co by filmu chybělo k absolutní dokonalosti, napadla mě snad jen (parkourová) honička ve stylu úvodní „jeřábové scény“ Casina Royale či Okrsku 13. Tomu se Tom Cruiseů sice blíží, ale po budovách skáče osamocen.

Někteří možná namítnou, že tu chybí nějaká nezapomenutelná scéna jako dubajský mrakodrap Burdž Chalífa ve čtyřce nebo scéna v opeře v pětce, což je podle mě dáno i tím, že těch nadupaných momentů je tu prostě a jednoduše tolik, že žádný z nich úplně nevyčnívá nad ostatními. Když to porovnám s předchozími díly série, kdy jsem se v některých pasážích drobet nudil a občas sledoval, kolik času zbývá do finiše, tady jsem byl přikován očima k plátně celých 147 minut (ano, počítám i titulky, které jsem rovněž zhlédl). Délka mi tedy tentokrát nijak nevadila, film byl podle mě akurátní i na tento způsob.

Kdybych měl vypíchnout něco, co bylo o trochu méně akurátní, byl by to scénář. Kupříkladu zvratů tu bylo občas krapet více, než být mohlo, ale nejednalo se o žádnou velkou nelogičnost, která by bila do očí a pokazila celý film, jako to u podobných snímků občas vídáme. Nutno navíc zmínit, že většina smrtelníků od Mission: Impossible očekává především skvělou vizuální podívanou, což tvůrci splnili na jedničku.

Tvůrci ze sebe vyždímali maximum

Režizér (a navíc scénárista) Christopher McQuarrie, jenž v roce 2015 natočil i pětku s podtitulem Národ grázlů, kameraman Rob Hardy a další lidé, třeba i ti, kteří se podíleli na choreografiích soubojů, si zaslouží obří uznání. Předvedli nám současný vrchol akčního žánru a to, co se dá v roce 2018 za 178 milionů dolarů (Fallout je nejdražší film série) natočit. Navíc bez nějakých přehnaných počítačových efektů. Když to srovnáme s podobnými filmy, všechno vypadá až neuvěřitelně reálně.

Nechybí ani pár vtipných momentů a zmínit musíme i herce. Nejvíc prostoru má pochopitelně opět Tom Cruise, na němž je celá série postavená.

Tento vtípek z filmu Panna nebo orel je podle mě naprosto výstižný: „Je vyšší moc, která bude soudit tvou nemravnost.“ Načež Emma Stone odvětí: „Tom Cruise?“

Ano, Tom je zkrátka hollywoodský bůh, který ze sebe ždíme absolutní maximum. Nejenže stále vypadá jako třicátník, ve svých 56 letech (v době natáčení 55) zvládá bez kaskadérů i akční scény. Při jedné z nich si dokonce zlomil kotník a natáčení muselo být na devět týdnů pozastaveno. I díky tomu, že nezmar Tom tuto scénu i se zlomeninou dokončil, mohli ji tvůrci nakonec použít i ve filmu.

Definitivně mě očarovala i Rebecca Ferguson, která jako jediná žena v týmu sérii skvěle oživuje. Trochu škoda je snad jen to, že to nejlepší nám tvůrci nabídli opět zhruba v polovině filmu. Stejně jako ve čtyřce, kdy šlo o zmiňovaný dubajský mrakodrap či v pětce, kdy se nám o největší adrenalín postarala honička na motocyklech. Drobet přepálený závěr Falloutu s helikoptérami naopak trochu kazí do té doby jinak celkem realistický film.

Závěr

Podle trailerů jsem žádný závratný trhák nečekal a šel jsem si jen užít podobně kvalitní podívanou, jako byla před třemi lety Mission: Impossible – Národ grázlů. Musím ovšem říct, že Fallout mi vyrazil dech. Podobně skvělý akční kousek jsem už léta neviděl. Naposledy jsem takto hltal již zmiňované Casino Royale s Jimmym Bondem. Tak uvidíme, jestli právě Jimmy 007 ve svém pětadvacátém pokračování agenta Hunta trumfne.

A uvidíme také to, jestli se za pár let dočkáme sedmičky Mission: Impossible. Někteří zlí jazykové tvrdí, že šlo možná o poslední film série, já bych se ovšem vsadil, že Tom bude skákat po budovách i v pětašedesáti. On sám v jednom rozhovoru nedávno se šibalským úsměvem prohlásil, že akčních filmů a kaskadérských kousků se nikdy nevzdá.


Pažótí verdikt: 95 %


Žebříček nejlepších filmů série Mission: Impossible vám Pažót.cz naservíruje cobydup.

Filmový Sněhulák se s knižní předlohou rovnat nemůže. Autoři želbohu zpackali, co mohli

Vřískot 5 je nejkratším filmem historie! Trvá pouhých sedm vteřin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *