Pažótí Oskaři 2021: potřetí v řadě vítězí seriál s ženskou hrdinkou, tentokráte Mare z Easttownu s Kate Winslet

Mare z Easttownu

Jak dopadl těsný souboj o nejlepší herečku mezi Kate Winslet a Anyou Taylor-Joy z Dámského gambitu? Zabodovala v kategorii českých seriálů poprvé i některá z tradičních komerčních stanic? A která evropská země sesadila z trůnu Amerikány v kategorii znělek?

Osmý ročník Pažótích Oskarů je tu a s ním rekapitulace toho nejchutnějšího ze světa seriálů od července 2020 do června 2021.

Sezóna 2020/2021 byla z mého pohledu v některých kategoriích drobátko slabší. Opravdu specifická je ale tím, že (až na jedinou výjimku) se do našeho žebříčku dostaly pouze nové seriály a minisérie.

Druhou zajímavostí pak je, že letos tu máme nebývale mezinárodní zastoupení. Spojené státy tentokráte nedominují tak výrazně, v kategorii nejlepších seriálů máme španělského, britského i francouzského zástupce. A nechybělo mnoho a mohli jsme tu poprvé v historii přivítat také izraelský kousek, Teherán se ale nakonec mezi nejlepší pětici neprokousal.


Nejlepší seriál:

1. Mare z Easttownu (Mare of Easttown) – 1. řada, HBO

Sedmidílná sonda do životů domorodců jednoho pensylvánského městečka jménem Easttown. Jak už název napovídá, ústřední postavou je tu detektivka strhaná životem Mare Sheehan v podání Kate Winslet, která vyšetřuje zmizení i vraždu mladých dívek.

Nezbývá než zopakovat, že HBO je zkrátka na tato dramata říznutá krimi zápletkou přeborníkem. Precizní filmařina a herecké výkony či nečekané zabití jedné z hlavních postav ve strhující koncovce pátého dílu. I proto je jeden z nejlépe hodnocených kousků uplynulé sezóny numero jedna rovněž v našem žebříčku.


2. Your Honor – 1. řada, Showtime

Jeden velký bezvýchodný příběh s mnoha tragickými konci pro postavy, které se přichomýtli do cesty. Vše začíná tím, že synek významného neworleanského soudce autem nechtěně zabije na motorce jedoucího mladíka. Když se ukáže, že oběť byla synkem největšího mafiánského bosse ve městě, do té doby čestný soudce Michael Desiato se rozhodne zahladit stopy a uchránit svého syna všemi dostupnými prostředky. Jeho snaha o zametání stop se ale zvrtává a stále více se vše zašmodrchává. Zvrat střídá zvrat, pomsta další pomstu, které odnáší nevinné oběti, a na rukách nešťastného soudce ulpívá stále více krve.


3. 30 stříbrných (30 monedas) – 1. řada, HBO

Masakr. Stoupenci samotného Satanáše se rozhodli ukořistit všech bájných Jidášovo třicet stříbrných a rituální obřad provést ve vyvolené španělské vsi Pedraza. Vždy jsem si přál podobnou fanatickou hororovou šou, kde je možné téměř vše, na obrazovce spatřit. Jediný seriál uplynulé sezóny, který mě zcela pohltil a netrpělivě jsem očekával další epizodu. Ale pokud se budeme snažit o zachování objektivity, musíme uznat, že logika občas malinko skřípe. Proto také až třetí místo.


4. Had (The Serpent) – 1. řada, BBC

Seriál podle skutečné události vypráví o vrahovi jménem Charles Sobhraj a jeho komplicích, kteří od sedmdesátých let v jihovýchodní Asii vraždili mladé turisty a přisvojovali si jejich identitu.

Pokud holdujete propracovanému střídání časových rovin, na Hadovi si vyloženě pošmáknete. Seriál navíc nabízí pěkné záběry cizokrajného světa a nahlédnutí pod pokličku asijské kultury.

Pro vysvětlení, Hada pravděpodobně znáte spíše z Netflixu, tam se ale objevil až několik měsíců po premiéře na BBC.


5. Lupin – 1. řada, Netflix

Prvních pět epizod bylo svěžím vánkem uplynulé sezóny. Odlehčená podívaná o zloději gentlemanovi jménem Arsène Lupin v současném pojetí. K vidění byly promyšlené plány (loupež náhrdelníku v Louvru, únos, převleky), které máme tuze rádi. Druhá pětidílná část zůstala za očekáváním, ale i tak to v součtu stačí na naši TOP 5.


Nejlepší nový seriál:

Mare z Easttownu (Mare of Easttown)


Nejlepší herec:

1. Bryan Cranston (Your Honor) – 1. řada

Perníkový táta se odebíral do věčných lovišť v dobách, kdy Pažótí Oskaři přicházeli na svět. Za roli Waltera Whitea se tudíž Bryanovi uznání od naší komise nikdá nedostalo. Jak se ovšem říká, spravedlnost vás vždy dostihne…

Bryan Cranston po letech opět v roli spořádaného občana, jenž poruší své morální zásady i zákon, aby ochránil svou rodinu. Tentokráte jako zlomený soudce Michael Desiato.

2. Omar Sy (Lupin) – 1. řada

Stříbrného Oskara si vykoledoval gentlemanský loupežník Arsène Lupin, pravým jménem Assane Diop. Není divu, že tento francouzský chlapík se svým šibalským úsměvem v seriálu ošálil tolik obětí.

A jedna bonusová perlička. Jak možná někteří víte, Omar Sy hrál v do nebes vyzdvihované francouzské komedii Nedotknutelní. A ochrnutého boháče, o něhož tento mladík pečoval, ztvárnil v americké verzi tohoto snímku právě Bryan Cranston.

3. Jonathan Majors (Lovecraftova země/Lovecraft Country) – 1. řada

Nu a třetí místo je za roli bývalého amerického vojáka Atticuse Freemana, který se v padesátých letech vrací zpět do vlasti, aby vypátral svého zmizelého otce. Jakožto černoch ale čelí mnoha příkořím na každém rohu.

Velká škoda, že nadějná Lovecraftova země rozdupala svůj potenciál. Zpočátku jsem tomuto příběhu velice fandil. Skvělé vizuální zpracování, kulisy padesátých let, herecké výkony či nápady (kupříkladu muzikálové číslo v úvodu druhého dílu). Dvě nepostradatelné ingredience ovšem chybí, a to záživnější příběh a lepší scénář.


Nejlepší herečka:

1. Kate Winslet (Mare z Easttownu/Mare of Easttown) – 1. řada

Kate mám odjaktěživa velice rád, ale v této minisérii bylo buranské a odměřené chování její postavy Mare tak přesvědčivé, až mi chvílemi lezla na nervy, jak se hezky česky říká.

2. Anya Taylor-Joy (Dámský gambit/The Queen’s Gambit) – 1. řada

Druhé místo patří geniální šachistce Beth Harmon z netflixovského hitu Dámský gambit. Mimochodem, rusovlasá paruka herečce podle mého soudu slušela více než její současná blond podoba.

3. Jurnee Smollett (Lovecraftova země/Lovecraft Country) – 1. řada

Lovecraftova země jako jediný seriál boduje i v ženské kategorii. Jurnee Smollett jakožto Letitia Lewis bojující proti zlu i monstrům z děl spisovatele Lovecrafta.


Nejlepší český seriál:

1. Herec – 1. řada, ČT

Česká televizní tvorba byla v letošní sezóně nezvykle bídná. I jinak spolehlivá Česká televize nás tentokráte poněkud zklamala. Nad všemi kousky ovšem i tak ční její třídílná minisérie zasazená do padesátých let s názvem Herec. Vypráví příběh o mladém herci (Jan Cina), který je ochoten pro svou kariéru udělat cokoliv.


2. Ulice – 16. řada, Nova

Ulice mne jako jeden z mála seriálů, jež jsem sledoval od dětství, doposud stále provází životem. Tento seriál ze života, který je o třídu výše než všechny ostatní mýdlové opery našich komerčních stanic, se vůbec poprvé dostává do našeho žebříčku. A Nova je zároveň první stanicí, která v této kategorii narušila dosavadní „duopol“ ČT a HBO.


3. Boží mlýny – 1. řada, ČT

Inu, rozjíždělo se to slibně, úvodní díly nabídly celkem nápadité plány a pastičky na pachatele na způsob zahraničních detektívek. Ke konci už ale této krimikomedii docházela šťáva tak moc, že jsem se musel doslova přemáhat dokoukat poslední epizodu.

Co se ovšem letos povedlo, jsou znělky/ústřední písně Božích mlýnů a především Kukaček. Druhá jmenovaná se úspěšně uchytila i v našich rozhlasových přijímačích.

Znělky jsme nakousli, pojďme tedy plynule na poslední kategorii letošních Pažótích Oskarů.


Nejlepší seriálová znělka:

1. 30 stříbrných (30 monedas) – 1. řada, HBO

Znepokojivé až děsivé. Nic podobného jsem snad v minulosti nespatřil. Vizuálně neuvěřitelně zpracovaná znělka a velkou zásluhu na tíživé atmosféře má i hudební podkres.


2. Teherán (Tehran) – 1. řada, Kan 11

Mix kvílejících zvuků, které vás teleportují na Blízký východ. Rovněž vydařené i krapet tíživé intro.


3. Binec, který po tobě zůstává (El desorden que dejas) – 1. řada, Netflix

Kategorii znělek tentokráte zcela ovládla neamerická intra. Máme tu španělského, izraelského a do třetice opět španělského zástupce.


A jdeme na historické statistiky Pažótích Oskarů. Na úvod si tradičně připomeňme, že za vítězství v každé kategorii udělujeme vždy pět bodů, za druhé místo body čtyři, za třetí tři a tak dále a tak podobně…

V hlavní kategorii, kde jsou započteny pouze body pro nejlepší seriály, se nám na špici nic nezměnilo. Pořadí i nadále vévodí již ukončené kousky.

V žebříčku televizních stanic HBO nadále navyšuje svůj náskok a Showtime, která se téměř každoročně blýskne nějakým zajímavým počinem, už dýchá na záda druhému Netflixu. Britská BBC pak přeskočila americkou kabelovou stanici AMC.

V tabulkách níže už jsou kromě nejlepších seriálů započteny rovněž body za nejlepší nové seriály, herce, herečky a znělky. Stanice Home Box Office i zde sviští jako formule 1 a ostatní předjíždí už více než o kolo. Revoluční událostí pak je, že izraelská stanice Kan 11 se jako první neanglicky vysílající televize dostala do našeho žebříčku.

A na závěr jako obvykle česká tvorba, kde kromě České televize a HBO poprvé boduje i televize Nova.


Minulé ročníky:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *