TOP 5: nejlepší bondovky historie

James Bond

Všichni bondovští fajnšmekři na celé planetě již zcela nepochybně odpočítávají dny, hodiny, minuty a sekundy do chvíle, kdy do biografů konečně vtrhne či spíše elegantně nakráčí náš starý známý agent Jimmy.

Číhání na 25. oficiální bondovku s názvem Není čas zemřít bylo úmorné. Vyčkat jsme kvůli covidovému neřádu nakonec museli dlouhých šest roků. Nu, alespoň jsme měli dostatek času zhlédnout znovu všechny snímky s agentem 007, abychom s čistým svědomím vypreparovali a seřadili tuto pětici.

5) Dech života (1987)

Patřím k té skvadře příznivců, pro něž je Timothy Dalton nedoceněným Bondem. Právě on se navíc podle knižních fandů nejvíce blíží předloze spisovatele Iana Fleminga a mnozí diskutéři ho považují za nejrealističtějšího Bonda.

K zahození není ani Daltonova druhá bondovka Povolení zabíjet z roku 1989, ovšem Dech života je ještě o schůdek výše. V originále The Living Daylights je bondovkou, která se podle mého soudu ze všech čtyřiadvaceti nejvíce blíží dobrodružnému žánru. Timothy Dalton je tu tak trochu Indy Jonesů, jenž se vypraví kupříkladu do exotického Maroka nebo do Afghánistánu, kde narazí třebas i na mudžahedíny. V úvodu James Bond navštíví rovněž Bratislavu, odkud pochází Bond girl Kara Milovy. Slovenské město ovšem ještě v dobách komunistických natáčení zatrhlo, a tak se tyto záběry filmovaly ve Vídni.


4) Skyfall (2012)

Skyfall je v mnoha ohledech precizním akčním filmem, na čemž se shoduje většina kinematografických labužníků. Téměř vše zde šlape jako Jamesovo luxusní hodinky značky Omega. Ať už jde o propracovaný scénář, skvělou kameru nebo výborné akční pasáže jako strhující honička v londýnském metru či ta úvodní v Istanbulu.


3) Thunderball (1965)

Mezi nejlépe hodnocené bondovky Seana Conneryho patří Srdečné pozdravy z Ruska (1963) a především Goldfinger (1964), pro mě je ovšem vrcholem Conneryho éry následující Thunderball. V pořadí čtvrtý snímek se prakticky celý odehrává na bahamském pobřeží. Sálá z něho tak nejen pohodová atmosféra podobná Dr. No, ale má i poutavý děj, výborně natočenou závěrečnou podvodní bitvu, krásnou Bond girl Domino Derval, kterou ztvárnila bývalá Miss Francie Claudine Auger, a samozřejmě již zmíněného Jimmyho Bonda všech Jimmy Bondů, Seana Conneryho.


2) Spectre (2015)

Spectre sice není bondovkou s nejgeniálnějším scénářem, tady by ve vzájemném duelu zvítězil předchozí Skyfall, ale vizuálně je dosti možná vůbec nejpovedenější ze všech. Je tu hned několik scén, které vám zůstanou v paměti, tedy alespoň mně zcela nepochybně, na věky věků.

Spectre nám servíruje všechno to, na co nebylo ve Skyfallu dostatek času, a dává vzpomenout na bondovky let šedesátých či sedmdesátých. Nechybí ani dlouhé záběry na atraktivní lokace, poutavá hudba včetně lahůdkové úvodní oscarové písně a atraktivní Bond girl Dr. Madeleine Swann v podání francouzské herečky Léy Seydoux. A co teprv ta akce, které sice není přehršel, ale stojí za to a navíc působí vskutku realisticky, obří rozpočet je tu vidět. Vypíchnout musím automobilovou honičku v Římě, rvačku ve vlaku a především úvodní pasáž v Mexiku, která mi na velkém plátně v biografu vzala dech a považuji ji za nejlepší akční kousek v celé bondovské historii.


1) Casino Royale (2006)

Takhle podle mého soudu vypadá dokonalý film. Od úvodní luxusní parkourové honičky na staveništi přes božskou Evu Green v roli osudové Bond girl Vesper Lynd až po velenapínavý pokerový turnaj v Černé Hoře, v němž se hraje doslova o život zúčastněných.

Velkou zásluhu na první bondovce Daniela Craiga má rovněž naše líbezná zem. Zmiňovanou Černou Horu si střihly Karlovy Vary a jejich Grandhotel Pupp a částečně také město Loket, miamské letiště zase představuje Ruzyně a k vidění je i české pendolino.

Daniel Craigů má jakožto James Bond v našem žebříčku hned trojnásobné zastoupení. O tom, kterým bondovkám nejvíce holdujete vy, se můžete podělit v naší anketě.

Filmy se kterým Bondem máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

PS: Pokud by se opět objevil nějaký ten akurátník s tím, že nejde o Jimmyho, nýbrž Jamese Bonda, a že Jimmy mu nikdo nikdy neříkal, pak vězte, že mu tak řekli minimálně dvakrát, a to ve filmech Žít a nechat zemřít a Zlaté oko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *