Uvést do kin sedmivteřinový film? Původně jsem si myslela, že je to snad vtip, říká producentka revolučního Vřískotu 5

Jak jsme vás včera informovali, do našich kinosálů o půlnoci zavítal snad nejrevolučnější a nejodvážnější počin kinematografie, který se s jistotou zapíše do dějin. Hollywoodský biják Vřískot 5 (v originále Scream 5), jehož stopáž je pouhých sedm vteřin, je totiž nejkratším filmem všech dob. Přestože tento pozoruhodný snímek nemá úvodní ani závěrečné titulky, dle slov autorů pro ně nebyl v tak krátkém čase prostor, tvůrci se ho rozhodli promítat na velkém plátně i v těch nejluxusnějších multiplexech po celém světě.

Oficiální plakát ke snímku Vřískot 5.

Zda se jim tato sázka na nejistotu vyplatí a Vřískot 5 udá kinematografii třeba nový směr, nebo naopak do hollywoodských kanceláří spadne pár zlatých padáků, si budeme muset nějaký ten pátek počkat. Co ovšem tvůrce k tomuto revolučnímu počinu vedlo, si můžete přečíst již teď v exkluzivním rozhovoru pro náš – také v jistém smyslu revoluční – server Pažót.cz. V Paříži, kde se film natáčel, jsem pro vás vyzpovídal jeho producentku Cathy Konradovou.

Co vás vedlo k tomu natočit takhle krátký film?
Od začátku jsme chtěli vytvořit něco revolučního, co tu ještě nebylo, protože diváků v kinech ubývá, a jako tvůrci tak musíte hledat stále nové věci, kterými filmový průmysl oživíte a přivedete do kinosálů nové návštěvníky. S nápadem natočit pouze několikavteřinový snímek přišel scénárista Kevin Williamson, který už pracoval na třech Vřískotech a kterému byla svěřena práce na scénáři právě k tomuto pátému pokračování. Byl pro nás jasnou volbou.

Jaká byla vaše první reakce na jeho nápad?
Šokoval mě, to přiznávám. Vzpomínám si, že pár vteřin jsem na něj jen tak koukala a myslela si, že je to snad vtip. Nakonec jsme to ale probrali a já jsem uznala, že ten jeho nápad má něco do sebe. Po poradě s dalšími lidmi jsme se do toho rozhodli jít.

I přes takhle riskantně krátkou stopáž na filmu pracovali uznávaní odborníci s několikaletou praxí, což se odrazilo na rozpočtu, který nebyl zanedbatelný. Jak se vám povedlo přesvědčit filmovou společnost, která snímek financovala?
Upřímně, nebylo to vůbec lehké, hollywoodská studia mají nejradši osvědčené věci a riskovat chtějí co nejméně. V našem případě ale hodně pomohl právě zmiňovaný štáb s mnoha zkušenostmi. Jsou to všechno profesionálové, kteří se chtěli podílet na takto revolučním projektu a slíbili odvést na něm co nejlepší práci. I díky tomu nám nakonec studio dalo zelenou.

Za kvalitu musíte zaplatit. Nezáleží na tom, jestli film trvá dvě hodiny, nebo sedm vteřin.

Nevložili jste ale do filmu přeci jen moc peněz, když vezmeme v potaz, že netrvá ani zdaleka tak dlouho jako ostatní snímky?
Myslím si, že ne. Když chcete kvalitu a profesionálně odvedenou práci, musíte za ni adekvátně zaplatit. A nezáleží na tom, jestli film trvá dvě hodiny, nebo sedm vteřin. Z důvodu rozpočtu jsme sice trochu zvažovali, jestli na post režiséra neobsadit někoho méně známého, než je režisér dnes už kultovního filmu Kruh nebo třeba Pirátů z Karibiku Gore Verbinski. S mistrem hororů (Verbinski loni natočil také mysteriózní horor Lék na život – pozn.) na režisérském postě ale zase máte téměř stoprocentní jistotu, že atmosféra filmu bude přesně taková, jakou si představujete.

Nešetřili jste ani na lokacích. Proč jste se rozhodli točit v Paříži a ne ve filmových studiích v Los Angeles?
Na to je jednoduchá odpověď, aby všechno působilo daleko autentičtěji. Děj pátého Vřískotu se totiž odehrává právě v hlavním městě Francie a i když to někteří diváci třeba ani nepoznají, každý tvůrce vám potvrdí, že se mu pracuje daleko lépe ve skutečném prostředí než v uměle vytvořených kulisách.
Na pátém pokračování úspěšné ságy jsme tak nakonec nešetřili a myslím, že na kvalitě filmu to diváci poznají a doufám, že i ocení. Myslím si, že se nám více než dobře podařilo vystihnout atmosféru předchozích čtyř filmů a úspěšně na ně navázat.

Pirátská kopie filmu:


NEŽINÝRUJ SE A OKOŠTUJ ROVNĚŽ NAŠE DALŠÍ KVALITNÍ ČTIVO:

Růžička vs. Palaščák: jak to bylo doopravdy?


Podobně jako všem ostatním zpravodajským serverům českého mediálního rybníčku, i nám jde pochopitelně v prvé řadě o to, vydělávat milióny. Vy jako čtenáři jste až na druhé koleji. Neděláme s tím žádné štráchy a na rozdíl od ostatních to veřejně přiznáme. Tudíž, pokud se vám tento vysoce kvalitní článek líbil, neváhejte ho sdílet a propagovat všemi dostupnými prostředky a staňte se našimi stalkery na té ďábelské, ale tolik potřebné síti, tedy na Facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d