Vskutku dobrá práce na naše končiny. Přes prsty jsou nečekaně kvalitní zábavou

Vehementně propagovaný nový český komediální počin z prostředí plážového volejbalu se podle upoutávek jevil spíše průměrně a vypadalo to, že nám bude servírovat především laciné vtipy, jak bývá u většiny českých komedií zvykem. Přesto jsem Přes prsty nakonec se zvědavostí zašel okoštovat do biografu a musím prohlásit, že jsem se bavil prakticky celý film, mí věrní čtenáři. Prvoplánové vtipy z traileru byly zasazeny do kontextu daných scén, ze kterých vyplynuly přirozeně a byly nakonec v konkrétní situaci opravdu vtipnými průpovídkami.

Film stojí na hláškách, které pronáší vysloužilý volejbalista Jíra v podání Jirky Langmajerovýho. Ten už několikrát ukázal, že podobné role mu padnou jako ulité, jak se hezky česky říká. Nečekaně humorné byly i některé narážky na Jírův věk. Vskutku vymazlená pak byla scénka, v níž si jeden malý sígr rozhodl přivlastnit Jírovo volejbalovou mičudu a tázal se ho, jak dlouho asi bude trvat takovýmu starýmu chlapovi, než přeběhne ten písek a dohoní ho.

Na celém hlavním hereckém triu ve složení Langmajer, Petra Hřebíčková a Denisa Nesvačilová byla vidět podle mého soudu velká sehranost. A právě Denisa Nesvačilová se svým typicky kouzelným úsměvem pro mě osobně byla jedním z největších plusů filmu. Z dalších herců bych ještě vypíchl Vojtu Dyka, jenž během děje prošel jakýmsi albánským meditačním očistcem, a Jakuba Prachaře. U něj jen škoda, že se filmem pouze mihne.

Trochu škoda je také, že ke konci snímku už to neštymuje tak dobře jako zhruba první hodina, která je opravdu kvalitní zábavou. Závěrečná pasáž z beachvolejbalového evropského šampionátu je pak asi tím nejméně zajímavým úsekem filmu a především scénky, v nichž se vyskytuje afektovaný komentátor, se blíží parodii. Těžko říct, nakolik to byl úmysl a nakolik se to nepovedlo.

Jinak bych ale řekl, že jednomu z nejuznávanějších českých scénáristů poslední doby Peťovi Kolečkovi se jeho premiérový počin v roli režiséra povedl více než dobře.

Pažótí verdikt: 70 %

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *