20 nejlepších seriálů dvacetiletí (2. část)

Perníkový táta

Tentokráte se podíváme na zoubek druhé pětici seriálových perliček, které mezi lety 2001-2020 brázdily televizními a počítačovými obrazovkami. Před týdnem jsme odstartovali méně známými počiny, dnes pokračujeme slavnějšími díly.


Hra o trůny (Game of Thrones, 2011-2019)

Nejvelkolepější seriál

Kdo by neznal dnes už legendární GoTéčko neboli krvavý boj o Západozemí. Vpravdě epický příběh plný surového politikaření, soubojů, bitev, vizuálně podmanivých světů a propracovaných postav. Každý si tu samozřejmě vybere své favority, pro mě byli hlavními hvězdami tohoto třiasedmdesátidílného spektáklu Tyrion a Jaime Lannisterovic.

Během osmi sérií tu bylo i pár méně záživných dějových odboček a ke konci už především logičnost neštymovala jako dříve, ale pokud vezmeme seriál jako celek, dostali jsme rozmáchlou fantasy šou, o níž se nám v televizním světě před lety ani nesnilo.


K TÉMATU: Závěrečná řada Hry o trůny nabídla odlišnou atmosféru, nepřehlednou bitvu, působivé momenty i rozpačité finále


Ve jménu vlasti (Homeland, 2011-2020)

Nejlepší politicko-špionážní seriál

Neznám blyštivějšího kousku, který by tak uvěřitelně mapoval zahraniční politiku Spojených států. Během osmi let jsme s agenty CIA Carrie Mathison a Saulem Berensonem nakoukli pod pokličku zapeklitých vztahů s Íránem, Pákistánem, Afghánistánem či Ruskem. Tvůrci nás zavlekli rovněž do Německa a některé série pochopitelně patřily domácímu dění v USA.

Na rozdíl od podobně laděného Domu z karet, jenž s přibývajícími řadami uvadal, až nakonec jakožto fraška upadl v zapomnění, Homeland se svou závěrečnou sezónou dosáhl vrcholu současné televizní tvorby.


Narcos (2015-2017)

Nejlepší seriál o drogovém podsvětí

Poutavé odvyprávění jedné temné kapitoly kolumbijských dějin. První dvě řady pojednávají o zločineckém bossovi Pablu Escobarovi a o jeho válce s místními nezkorumpovanými policisty a s americkým protidrogovým úřadem DEA. Na autentičnosti seriálu přidává podobnost postav se skutečnými aktéry nebo prokládání děje reálnými dobovými záběry.

Třetí řada je pak o kartelu z Cali, Escobarově konkurenci. Ani tady ovšem seriál neztrácí nic ze své výjimečnosti, opět je to strhující jízda.


K TÉMATU: Jde to bez problému i bez Pabla Escobara. Třetí řada seriálu Narcos je naprostá lahůdka


Perníkový táta (Breaking Bad, 2008-2013)

Největší proměna hlavní postavy

Ne nadarmo je Perníkový taťulda považovaný za jeden z nejlepších dramatických seriálů historie. Dílo z podobného soudku jako zmíněný Narcos, jen místo těch nejmocnějších kartelů vypráví Breaking Bad o soukromém byznysu jednoho (ne)obyčejného učitele chemie z Albuquerque v Novém Mexiku. Smrtelně nemocný a všemožné útrapy zažívající Walter White se jednoho dne rozhodne dotáhnout to na jednoho z největších drogových baronů v širém kraji. Kamarádem do deště mu bude v časech vzkvétajících i v časech často dosti krvavých drogový dealer a bývalý Walterův študent Jesse Pinkman.


K TÉMATU: TOP 5: nejlepší závěrečné scény seriálů


Volejte Saulovi (Better Call Saul, 2015-2021?)

Nejlepší dramatický spin-off

Tvůrce Vince Gilligan má zkrátka dar vyprávět příběhy (ne)obyčejných smrtelníků s velkou poutavostí. Hlavní postavou spion-offu Perníkového táty je všemi mastmi mazaný advokát Jimmy McGill. Toho můžete znát právě z Breaking Bad jakožto extravagantního a krapet pochybného obhájce Saula Goodmana, kterým se později stal. Bob Odenkirk tu jako neuvěřitelně vynalézavý a přesvědčivý právník roztáčí opravdovou hereckou šou. Navíc je to brilantně natočeno, zkrátka „It’s all good, man“. Nezbývá, než se těšit na poslední 6. řadu, která by měla být vyslána do éteru v letošním roce.


Za týden zabrousíme trošku více do minulosti, přátelé…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *