Pažótí zpravodaj z filmové galaxie: lednové nominace na Oscary, animovaný film o Íránu či italský seriál Jméno růže

Přestože je americká filmová Akademie podle mého soudu poněkud upjatá a staromódní, musí se jí nechat, že disponuje jednou z nejprestižnějších a nejrespektovanějších filmových značek. Řeč je pochopitelně o zlatém pardálovi jménem Oscar, jenž letos oslaví 92 let. A ani my si tak nemůžeme lajsknout opomenout jeho nominace, které byly tento týden odtajněny.

Jakožto dlouholetý milovník sázkařského odvětví jsem si loňský ročník zlehka opepřil sázkou na vítězný film. Když jsem před rokem študoval nominace, do nosu mi cvrnkla Zelená kniha, která se mi zdála býti dobrým tipem, přesně tím typem jakéhosi oldschoolového filmu, které Akademie tak ráda odměňuje. Nu a jak asi mnozí tušíte, trefil jsem se, Zelená kniha opravdu zvítězila. Tolik tedy k mému loňskému dojemnému příběhu, o který jsem se s vámi musel podělit, jinak bych neusnul.

Letos bych si vsadil na snímek 1917. Už za necelý měsíc tedy uhlídáme, zda mé jasnovidecké schopnosti ještě za něco stojí. Jako druhou možnost bych pak volil Tenkrát v Hollywoodu, který je i favoritem bookmakerů. Velkým favoritem mezi herci ve vedlejší roli je rovněž Brad Pittů. Jsem tak opravdu poctěn tím, že si naši radu ohledně počinu Tenkrát v Hollywoodu vzali k srdci nejen čeští dabingoví tvůrci, ale dost možná se tak stane i v případě zmiňované Akademie filmového umění a věd. V srpnu totiž Pažót.cz navrhl Brada jako nejlepší oscarovou volbu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Akademie ovšem usoudila, že jde o roli vedlejší).

Krapet z jiného soudku

Dost už ale bylo Oscarů, pojďme i k jiným tématům filmové a televizní galaxie. Docela příhodné mi v tento čas přijde zmínit také film Teheránská tabu z roku 2017, který je celkem zajímavou sondou do života íránských obyvatel, přičemž v popředí jsou hlavně různá sexuální témata.

Pokud holdujete počinům, které se odehrávají v temném středověku, mohla by vás zaujmout seriálová verze románu Jméno růže. Tato minisérie, kterou odvysílala loni na jaře v premiéře italská stanice Rai, aktuálně běží na ČT2. Pro zajímavost, hlavní roli tu ztvárnil John Turturro (na úvodní fotografii), jenž v roce 2017 zabodoval druhým místem v kategorii Nejlepší herec Pažótích Oskarů za roli ve znamenitém seriálu Jedna noc. Ze známějších herců si tu zahrál třebas i Michael Emerson, který se proslavil jako Ben Linusů ze Ztracených.

Z lednových premiér pak určitě stojí za vypíchnutí povedený český televizní film Stockholmský syndrom, jehož druhý díl odvysílá ČT dnes večer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *