Pětice filmových počinů roku 2019, která by neměla chybět na vašem jídelníčku

A je to tady. Nadešel velký silvestrovský den rekapitulace. My všichni filmoví fajnšmekři jsme celý rok žili tím, co si pro nás Hollywood a případně další kouty našeho širého světa nachystaly. Nevím, jestli budete souhlasit, ale podle mého soudu byl letošní rok na kvalitní filmová díla bohatší než ten loňský.

Vidět všechny kousky pochopitelně nebylo v silách naší pažótí komise, některé jsme v biografu i prošvihli, ale snažili jsme se ze všech sil zhlédnout podle našich poměrně nekompromisních parametrů to nejlepší. A tady je pět filmů, které se podle webu Pažót.cz mimořádně podařily.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta

Nejnapínavější snímek letošního roku, který jsem okoštoval. El Camino z továrny Netflixu ovšem na rozdíl třeba od Irishmana tak trochu zapadl mezi množstvím kino premiér. Příliš velké pozornosti mezi širokou veřejností se mu zřejmě nedostalo i z toho důvodu, že je jeho děj dosti vázaný právě na Perníkového tátu. Více zde.


Arctic: Ledové peklo

Trosečník v Arktidě s tradičně výborným Madsem Mikkelsenem. Asi tak bych Arctic krátce shrnul. Trosečník, kterého jsem zmínil, měl sice lepší a zajímavější příběh, ale v odhodlání a naprosto autenticky zuřivé touze po přežití se Mads Tomovi Hanksovýmu zcela vyrovná.


Tenkrát v Hollywoodu

Once Upon a Time in Hollywood bych sice neoznačil za nejlepší film roku, ale za jeden z největších filmových zážitků nejen roku 2019 zcela nepochybně ano. Ať už díky duu Brad & Leo nebo závěru, který vejde do dějin. Mimochodem, tvůrci zřejmě vyslyšeli naši dabingovou prosbu a hlavních rolí se nakonec k naší velké radosti opravdu zhostili Michal Dlouhý a Michal Jagelka. Více zde.


Joker

Džoukin je z celé pětice, co se týče emocí, asi nejpůsobivější film. Vskutku silný zážitek, který tu především u filmů podle komiksové předlohy dlouho nebyl. Rozhodně se těšíme na pokračování, poněvadž některé momenty byly opravdu nevšedně legendární. Více zde.


Klec

A na závěr zabrousíme do české tvorby. Televizní film České televize strčil do kapsy, jak se hezky česky říká, veškeré letošní tuzemské novinky v kinech a troufám si říct, že by se neztratil ani mezi světovou konkurencí. Tísnivé drama Jirky Stracha s Jiřinou Bohdalovou a Kryštofem Hádkem by rovněž rozhodně nemělo chybět na vašem filmovém jídelníčku roku 2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *