Stylizované, výpravné, opulentní. Čtveřice filmů s atmosférou pohádkově barevného Hollywoodu

Filmový plakát

Hollywood nám čas od času nabídne příběh, který nás vrhne do světa plného barev, emocí a stylizované výpravy s nepřehlédnutelnými outfity a kulisami. Když jsem začátkem letošního roku navštívil v biografu ambiciózní hollywoodský epos jménem Babylon, na mysl mi přišly motivy a témata, které ho pojí s některými staršími barevnými blockbustery.

Možná jste nad tím nikdy nedumali, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že Velký Gatsby, La La Land, Tenkrát v Hollywoodu a Babylon mají mnoho podobností. Ať už jde o prostředí, v němž se odehrávají, emotivní osud hlavních hrdinů nebo o herce a tvůrce, kteří se na těchto snímcích podíleli. Jestli se neurazíte, tak jsem si v závěru tohoto článku pro vás dovolil připravit takovou menší tabulku spojitostí této filmové čtveřice.

Velký Gatsby (2013)

Opulentní příběh z dvacátých let minulého století o tajemném Jayi Gatsbym, jenž v New Yorku ze všech sil bojuje o srdce své bývalé velké lásky Daisy Buchanan. Jak ale asi tušíte, věci nejdou úplně podle jeho plánů a tato velká lovestory má podobně smutný konec jako některé předchozí bijáky Lea DiCapria – například Titanic nebo Romeo a Julie.


La La Land (2016)

Nádherný muzikál, který vás v závěru pravděpodobně chytne za srdce svým emotivním a originálním koncem. V hlavní roli je opět velký romantický příběh, v němž září Emma Stone a Ryan Gosling za tónů špičkového soundtracku.


Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Herecké hvězdy Brad Pitt a Leonardo DiCaprio bok po boku ve výpravném dobovém velkofilmu o zákulisí Hollywoodu na konci šedesátých let. Oběma slavným jménům sekunduje Margot Robbie, která tu částečně podle skutečnosti ztvárnila bývalou americkou herečku Sharon Tate.


Babylon (2022)

Tvůrce La La Landu Damien Chazelle o několik let později nafilmoval další barvitý příběh ze zákulisí Hollywoodu, tentokráte ovšem nikoliv ze současnosti, ale z přelomu dvacátých a třicátých let, kdy filmový svět prochází revolucí. Na scénu totiž přichází zvuk, který ve všech ohledech mění životy tvůrců do té doby němých snímků. A když jsme u toho zvuku, v Babylonu zní díky stejnému skladateli Justinu Hurwitzovi velice podobná a opět luxusní hudba jakožto v La La Landu.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *