Posledních pět kousků nám chybí ke zkompletování naší seriálové TOP 20 uplynulých dvou dekád. Závěrečnou kapitolu jsem zasvětil těm televizním diamantům, které mě osobně nejvíce oslinily.
Banshee (2013-2016)
Nejlepší akční seriál
Banshee je název jednoho nevšedního pensylvánského městečka, v němž narazíte na amiše, indiány, neonacisty, zkorumpované členy armády či ukrajinské mafiány. V centru těchto neobyčejných postaviček se nachází nelítostný gangster Kai Proctor ovládající město svými nekalými praktikami a bývalý trestanec, jenž si přivlastní identitu šerifa Lucase Hooda.
Nu a jak asi tušíte, je to divočina, jakou seriálový svět dosud neviděl. Napínavá podívaná prošpikovaná brutálními a zároveň velice realistickými rvačkami, krásnými ženami a vskutku odvážnými erotickými scénami. Zároveň ovšem nejde o žádnou bezduchou akční show, nýbrž o kousek s propracovaným příběhem, který pečlivě buduje atmosféru a graduje mnoha strhujícími momenty.
Mentalista (The Mentalist, 2008-2015)
Nejlepší kriminální/detektivní seriál
Čím je Mentalista tak výjimečnou kriminálkou? Předně má v hlavní roli charismatického Patricka Janea, jehož ztvárnil Australan Simon Baker. Dále je to lehkost, elegance a směsice skvělých nápadů, pomocí nichž Patrick s agenty CBI chytá vrahouny do pasti. Je to vlastně takový pytlák, jenž mnohdy nastraží pastičku a číhá, kdo se chytne.
Netřeba zbraň ani pěsti, postačí jen brilantní paměť, přemýšlivost a všímavost. Patrickovi nechybí ani velký smysl pro humor, špetka drzosti a roztomilé namyšlenosti. Je ovšem rozdíl chovat se suverénně, když je člověk nevzdělancem (což se stává více, než by bylo zdrávo), a tehdy, když je naprostá špička ve svém oboru jakožto Patrick. Všechny jeho schopnosti včetně hypnózy či sugesce jsou navíc přesně takto praktikovány reálnými mentalisty.
Přestože je Patrick v centru dění, Mentalista není pouze o něm. Ale o celém sehraném týmu agentů Kalifornského úřadu pro vyšetřování, který tvoří atraktivní šéfka Teresa Lisbon, zachmuřený profesionál Kimball Cho, krapet nesmělý Wayne Rigsby a jeho životní láska, půvabná kolegyně Grace Van Pelt.
A třešnička na dortu, která dostává seriál do jiné dimenze, je sériový vrah a ztělesněný ďábel Rudý John, jenž zavraždil Patrickovu ženu a dceru a jediný pachatel, na něhož je Patrick dlouhá léta krátký. Díly s Rudochem Johnnym jsou zkrátka magnifique, jak by řekli moji předci z Francie. A když už jsme u toho, nejedenkrát mě Patrickův palác paměti spasil při studiu žurnalistiky na Université de Paris. Pokud bych měl vybrat seriál, který mi dal do života moudrost a pár fíglů, kupříkladu, jak si zapamatovat pořadí balíčku pokerových karet či jména všech zúčastněných v místnosti, byl by to Mentalista.
To jsem se zase rozvášnil, přesto slova nevystihnou skutečný zážitek. Snad proto nepohrdnete velkým rekapitulačním videem celého seriálu, které v roce 2015 po odvysílání poslední epizody pracně vytvořila naše redakce.
Ztraceni (Lost, 2004-2010)
Seriál s nejlepším příběhem a nejpropracovanějšími postavami
Pokud bych měl z této dvacítky vybrat jeden výjimečný kousek s osudovým příběhem, byli by to právě Ztraceni. Když jsem před více než deseti lety viděl pátou a šestou řadu, říkal jsem si, co se to u všech rohatých s mým milovaným seriálem stalo, že Ztraceni najednou ztratili šťávu. Nyní jsem si „pětku“ i „šestku“ poprvé od té doby zopáknul a ukázalo se, jak moc jsem se tehdá mýlil. Zřejmě musíte zmoudřet, abyste i závěrečné dvě série, kde se mísí sci-fi s vírou a poetičností, naplno procítili.
Tak jako jsem si jako malý Sebík užíval dobrodružství úvodních sérií, jsem si tentokráte vychutnal teorie Daniela Faradaye, cestování časem, tajemství okolo kandidátů na post vůdce ostrova či „táboření“ našich trosečníků v posvátném chrámu mistra Dogena.
Ztraceni jsou tak rozmáchlým počinem, že si tu každý vybere svůj oblíbený příběh. Ať už je to Hurley a jeho prokletí čísly 4 8 15 16 23 42, Sayid snažící se o dobré skutky, je mu ovšem souzen osud zabijáka, výjimečnými schopnostmi obdařeni John Locke, Desmond nebo zmiňovaný Daniel Faraday. K mým oblíbencům patří především ústřední trio Jack, Kate, Sawyer.
A pak jsou tu samozřejmě „ti druzí“, poklop, který zachraňuje svět, a pochopitelně památné flashbacky a flashforwardy. Jednoduše správný mix dobrodružství, záhad, napětí či soubojů vědy vs. víry. Však taky kde jinde jste mohli slyšet větu: „Poznáváš ho?“ „Ano, je to muž, který mě zabil.“ (John Locke)
Byl by hřích opomenout geniální hudbu Michaela Giacchina. I díky ní bude Lost už navždy zapsán zlatým písmem v seriálové galaxii.
K TÉMATU: TOP 5: nejlepší závěrečné scény seriálů
Přátelé (Friends, 1994-2004)
Nejlepší komediální seriál
Dílo, které bylo v roce 2015 dokonce samotnými hollywoodskými tvůrci (herci, producenty, režiséry) zvoleno nejoblíbenějším seriálem historie. Pravděpodobně žádná jiná televizní podívaná si nedokázala udržet tak vysokou kvalitu po dlouhých deset roků a naservírovat během té doby diváctvu tolik geniálních momentů. Ba co víc, neztratit nic ze své blyštivosti ani po téměř sedmnácti letech od chvíle, kdy se odebrala do věčných lovišť.
Pokoušet se jmenovat nejlepší epizody či scény je téměř „mission impossible“, je jich zkrátka takové množství, že je snazší naladit si všech 236 dílů. A nejlépe v originále. Mnoho let jsem si i já vychutnával seriál s pověstným dabingem, musím ovšem říci, že v originálním znění jsou Přátelé ještě o level výše. Obzvláště pak Ross se svými patáliemi nebo Chandlerovy vtípky mají daleko větší říz. Inu, je to už úděl dabingu, že některé slovní hříčky a intonace nutně utrpí.
Útěk z vězení (Prison Break, 2005-2009 a 2017)
Nejnapínavější seriál
Nuže, to by byla TOP devatenáctka. A na úplný závěr jsem si schoval to nejnapínavější z nejnapínavějších. Seriál, u něhož jsem mnohdy zapomínal dýchat, poněvadž jsem dýchal i za naše hrdiny. Partička nevšedních jedinců včetně vyšinutých psychoušů jako T-Bag či Charles Patoshik musí spřáhnout své síly, aby utekla z drsné věznice Fox River.
Jistě, nutno podotknout, že občas je k tomu potřeba i velká dávka náhod. Stejně tak i ve druhé sérii, která ovšem napětí ještě vystupňovala. Nebezpečí, že bude některý z naší „osmičky“ uprchlíků opět lapen do spárů policie, totiž číhá doslova na každém kroku. Na scénu nám nakráčel další krapet nevyrovnaný, ale zato prudce inteligentní jedinec, agent FBI Alexander Mahone, jenž jde po trestancích jako nezastavitelná sršeň.
Sezóna číslo tři a věznice podruhé. Tentokrát ovšem ještě špinavější zařízení jménem Sona v exotické Panamě. Opět to má drajv, zuřivou touhu po svobodě, postavám jde o život a plánují, jak se z tohoto pekla dostat. Čtvrtou řadu mnozí zavrhují, ale podle mého soudu neprávem. Honba za Scyllou byla znovu nervydrásající eňo ňuňo. Pravda, v závěru už se scénáristé trošku utrhli z řetězu, ale já si to užil, byla to správňácká šou se vším všudy.
Jediná série, která dělá Útěku z vězení ostudu, je ta pátá, která se zvrhla ve frašku. Vraždící stroj T-Bag je namísto trestu smrti propuštěn z Fox River. Cože? Prapodivné vzkříšení Michaela a nový život uprchlé vězenkyně Sary. A tak bychom mohli pokračovat. Tolik nesympatických postav, divných dialogů a nelogických situací nenabídly ani předchozí čtyři řady dohromady. Ale čert vem tuto sérii, nic to nemění na tom, že Prison Break je seriálové pošušňání.
Předchozí díly seriálu:
Škoda že dvacítka seriálů postrádá pořadí. Byla by o to zajímavější, třebaže by si monsieur Sebastian namohl svoji bystrou hlavu podstatně víc… Můj osobní favorit (a to o parník) celého listu se nachází zde a jeho umístění jaksi dokládá autorův dobrý vkus, nadřazený názorům neznalého plebsu z ČSFD.
Děkuji za komentář, příteli. Těch seriálových kousků srovnatelné kvality je tak mnoho, že by bylo převelice obtížné s čistým svědomím je seřadit. Navíc se ve mně mixují dva pohledy, za největší seriálovou jízdu bych označil Útěk z vězení, ale objektivně bych pravděpodobně volil propracovanější fenomény Přátelé a Ztraceni. Rozhodl jsem se tedy namísto toho každý počin z dvacítky ocejchovat podtitulem, čím je podle mého soudu v seriálové galaxii speciální.