Seriál 30 stříbrných: od dobrodružného hororu ze španělské vsi až po mysteriózní thriller z hloubi Vatikánu

30 stříbrných

Temnými silami ovládnutý děda si to nakráčí do ženevské banky, v níž odkrágluje půltucet členů ochranky, odcizí z trezoru jednu z oněch Jidášovo 30 stříbrných a jako krvavé řešeto po palbě od zbylých mužů ostrahy si to zcela fit vycupitá zpět do ulic. Následuje značně znepokojivá znělka vykreslující Ježíšovo ukřižování a Jidášovo oběšení. A ihned poté ve španělské vsi jménem Pedraza kráva porodí lidské dítě.

Přesně takto započíná hororově laděný španělský seriál 30 monedas neboli 30 stříbrných. Ten prostřednictvím HBO España servíruje osmidílný masakr, jenž vám nedá vydechnout a citlivější smrtelníci navíc možná v noci strachem oči nezamhouří. Ale tím vás v žádném případě nechci od sledování odradit, mé věrné ovečky. Přestože jsem i já poměrně velký strašpytlík, některé epizody jsem si naladil v zimní podvečer zcela osamocen a troufnu si říci, že jsem přežil ve zdraví.

30 stříbrných ale zdaleka není jen hororem. Režisér a spoluscénárista Álex de la Iglesia tu mixuje žánry způsobem, že si vskutku nemůžeme být jisti, co všechno v následující epizodě spatříme. V úvodu nás čeká zmiňovaný satanášský synek, jenž do slova a do písmene naplňuje známé rčení „roste jako z vody“. Následují týnejdžři koketující na hřbitově se spiritistickou seancí, která se dle očekávání zvrtne.

Od třetího dílu přichází něco, co by se dalo nazvat dobrodružným hororem, o čemž hovoří v rozhovoru i tvůrce seriálu. Vydáváme se s postavami na cestu skrze zrcadlo, které zobrazuje neviditelné předměty. A s kněžími se vypravíme i do Jeruzaléma či Aleppa v Sýrii.


Z PODOBNÉHO SOUDKU: Němci konečně zabodovali. U jejich thrilleru Průsmyk se osm temných večerů strávit vyplatí


Ve španělské Pedraze mezitím dojde i na zmrtvýchvstání a ďábelskou stařenu ovládající toto oživlé stvoření jako svoji loutku. Nu a u všech těchto nevšedních lapálií je kromě ostatních vesničanů přítomno především ústřední trio seriálu – čestný starosta Paco, krásná veterinářka Elena (zachyceni na úvodním snímku) a drsný padre Vergara uchovávající v zákristii pořádný arzenál zbraní a střeliva. A za nitky sem tam zatáhne i Pacova vlivná žena, ambiciózní Mercedes, které ovšem nikdo neřekne jinak než Merche.

Co je však Merche v porovnání se stoupenci samotného Satanáše, kteří se dali a rozhodli se po našem širém světě ukořistit všech 30 stříbrných a pravděpodobně ovládnout svět. Či jen poškádlit vesničany? Právě tady bych měl jednu z mála výtek k seriálu, a sice, po čem konkrétně vlastně tito zlovolní pánové prahnou?

Podobně jako kupříkladu ve snímku Andělé a démoni bují zlo v srdci Vatikánu. Kromě výše uvedeného je tedy příběh říznutý mysteriózním thrillerem z prostředí katolické církve. A jak už to tak v podobných počinech bývá, dojde i na pár obřadů, z nichž u toho závěrečného na mě pro změnu kapánek dýchla (pravděpodobně úmyslně) béčkovější atmosféra Deváté brány či loňské Lovecraftovy země.

Pažótí verdikt: 85 %

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *