Kde se vzal nešvar jménem taktizování v českých reality show?

Taktika, taktik, taktizování, ale třeba taky hráč. V posledních letech snad nejpoužívanější slova v tuzemských reality show. Kdo je nemá ve své slovní zásobě, jako by nežil. Bez nich to zkrátka není to pravé ořechové. Odkud však tato slůvka vítr zavál do našich televizních přijímačů?

Již odnepaměti si libuji ve sledování obyčejných smrtelníků, kteří jsou na nějaký čas uzavřeni v luxusním obytném domě či ve svém vlastním obydlí kuchtí pro své hosty různé speciality a my je při tom díky vší té skvostné technice 21. století můžeme pozorovat. Řekl bych, milí čtenáři, že si v tom rovněž libujete, jen si to třeba občas nechcete přiznat. Každým dnem jsem proto v roce 2005 doslova hltal první řadu VyVolených, která byla ve své době něčím naprosto fascinujícím, jako by nám tento formát naservírovali marťani ze samotného kosmu. Myšleno v dobrém, pochopitelně.

Nyní se už dostáváme k našemu hlavnímu tématu. Psal se rok 2012, když to všechno začalo. Televize Prima tento soutěžní formát ještě vyšperkovala a nabídla nám jakési VyVolené v exotickém ráji, tedy Hotel Paradise. A právě v této supršou bychom našli prapůvod dnes už tradiční průpovídky jménem taktizování. Ale i mnoha dalších slůvek. Jako hráč, manipulátor či taktik byl v Paradisu ostatními „hráči“ nejčastěji označován soutěžící Viktor Valenta.

Po Hotelu Paradise se s taktizováním roztrhl pytel

O rok později do našich obývacích pokojů zavítala čtvrtá řada VyVolených a tato legendární slůvka jsme zde na rozdíl od předchozích sérií slýchali bez přestání. Tygří, lví či jaguáří (jak chcete, milí čtenáři) podíl na tom má dle mého skrovného názoru Nikola Trojanová, která se tímto takzvaným taktika-nešvarem (vážně zvažuji, že si tento pojem nechám registrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví) nakazila v Hotelu Paradise a přenesla ho právě do čtvrté série VyVolených (zúčastnila se obou těchto šou).

Pozoruhodné na tom všem je, že těmito otřepanými průpovídkami, v nichž se vyskytují slova jako taktizování či hráč, je posedlá jedna konkrétní stanice, a sice televize Prima. Žádná jiná stanice v Česku, pokud pochopitelně nepočítáme ty sportovní, nežije momentálně těmito slovy více. Doslova každým dnem nás jimi Prima momentálně zásobuje v pořadu Prostřeno! Přesvědčit se o tom můžete v následujícím videu v časech 0:55, 0:58, 2:27, 4:35 a 4:52.

Pokud by se od Primy nakazily i další televize, mohli bychom se v brzké budoucnosti dočkat „taktizování“ třeba i v takové SuperStar…


NEŽINÝRUJ SE A OKOŠTUJ ROVNĚŽ NAŠE DALŠÍ KVALITNÍ ČTIVO: 

Technik na Nově nebyl zdaleka první ani poslední, kdo obohatil televizní program. Připomeňte si tajemného Krťu nebo Emmu Smetanu coby ducha, kteří pobavili národ


Podobně jako všem ostatním zpravodajským serverům českého mediálního rybníčku, i nám jde pochopitelně v prvé řadě o to, vydělávat milióny. Vy jako čtenáři jste až na druhé koleji. Neděláme s tím žádné štráchy a na rozdíl od ostatních to veřejně přiznáme. Tudíž, pokud se vám tento vysoce kvalitní článek líbil, neváhejte ho sdílet a propagovat všemi dostupnými prostředky a staňte se našimi stalkery na té ďábelské, ale tolik potřebné síti, tedy na Facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *