10 let Pažótích Oskarů: velká rekapitulace nejlepších seriálů, herců, hereček, českých seriálů a znělek od roku 2014 do roku 2023

Nejlepší seriály

Blíží se konec roku, a to znamená čas rekapitulací a bilancování, vážení čtenáři a přátelé. Letos v červenci tomu bylo již podesáté, co naše pažótí porota zasedla v redakci ke kulatému stolu a bedlivě vybírala to nejlepší z uplynulé seriálové sezóny. A poněvadž 10 roků podle našeho soudu už stojí za nějaké to vzpomínkové ohlednutí, nachystali jsme si pro vás sestřihy vítězů jednotlivých kategorií Pažótích Oskarů. A rovněž bychom při této příležitosti chtěli napravit nějaké ty chyby, které nám nedají spát.

Nejlepší seriál

Vůbec prvním vítězem hlavní kategorie Pažótích Oskarů se v roce 2014 stala čtvrtá a podle našeho názoru zároveň nejnadupanější série Hry o trůny. V dalších letech pak legendární Game of Thrones posbírala několik dalších umístění v TOP 5 a stala se historicky druhým nejúspěšnějším seriálem Pažótích Oskarů. Úspěšnějším kouskem je pouze Narcos, který jako jediný v uplynulých deseti letech zvítězil dvakrát.

Přestože se naše redakce každoročně snaží co nejdůkladněji o výběr toho nejchutnějšího ze seriálového světa, občas pochopitelně ve vší té záplavě současné quality TV něco unikne našemu hledáčku. Buď se k takovému vyhlášenému kousku dostaneme až s odstupem, což je třeba příklad novodobého westernu jménem Yellowstone, jehož sledování jsme v době premiéry v roce 2018 po méně záživném úvodu vzdali, abychom mu po chvalozpěvech ze všech stran letos dali druhou šanci a nakonec uznali, že jde vpravdě o vytříbené dílo.

Dalším případem toho, proč se některý z kvalitních seriálů daný rok neobjevil mezi pažótí TOP pěticí, je, že jsme zkrátka jeho výjimečnost naplno docenili až při opětovném zhlédnutí, jak už to tak někdy v životě bývá. Tady musím zmínit seriál, u kterého mě opravdu velice mrzí, že jsme jej opomněli, a tím je Hannibal. Ačkoliv bychom na něm našli nějaké ty mouchy, jeho první a druhá série jsou v mnoha ohledech bez přehánění mistrovským dílem. Ať už jde o brilantní herecké výkony, kameru, umělecký vizuál, skvěle napsané dialogy nebo téměř neustálé napětí. Formou této desetileté rekapitulace tak můžeme alespoň částečně tuto chybu napravit a vyzdvihnout jeho přínos seriálovému světu.

A pak jsou i seriály, které se sice do TOP 5 pravidelně dostávaly, ale nikdy nezískaly zlatého Pažótího Oskara. Tady musím vypíchnout Banshee, které v roce 2014 skončilo na pátém, v roce 2015 na třetím a v roce 2016 na těsném druhém místě. Jako celek je ovšem akční krimi Banshee mimořádně luxusním kouskem.


Nejlepší herec

Co rok, to vyhlášené herecké eso. Pouze Bob Odenkirk jakožto Jimmy McGill ze seriálu Volejte Saulovi zvítězil v každoročně našlapané konkurenci dvakrát. Kdybychom mohli vrátit čas, tak bychom dnes mezi tyto vítězné hollywoodské apoštoly zařadili jméno Hugh Dancy. Ten sice v roce 2016 získal za roli psychicky pochroumaného Willa Grahama v Hannibalovi stříbro, jeho fenomenální výkon jsme ovšem zcela docenili až při opětovném zhlédnutí seriálu.


Nejlepší herečka

Tady jedna perlička ze seriálového zákulisí. Claire Danes, která za roli agentky CIA Carrie Mathison zvítězila v uplynulém desetiletí celkem třikrát, je od roku 2009 manželkou výše zmíněného Hugha Dancyho. A když jsme u těch výjimečných hereckých výkonů, také v této kategorii bychom chtěli zjednat alespoň částečnou nápravu jednou čestnou zmínkou. Temný seriál z dob viktoriánského Londýna s názvem Penny Dreadful si nezískal naši pozornost, proto se mezi nejlepšími ženskými hereckými výkony nikdy neobjevila ani jeho přední hvězda a naše velká oblíbenkyně Eva Green. Z různých komentářů a recenzí, trailerů či úryvků je jasné, že její démonický výkon si zaslouží nemalý obdiv.


Nejlepší český seriál

Jednou z našich inspirací ke vzniku Pažótích Oskarů byla před lety začínající kvalitní česká seriálová tvorba. S příchodem dnes už bývalého generálního ředitele Petra Dvořáka a nového vedení České televize započalo zlaté období českých seriálů, hned v našem prvním ročníku v roce 2014 obsadily první tři místa takové vybroušené diamanty jako Cirkus Bukowsky, Čtvrtá hvězda a Případy 1. oddělení. České televizi v této kategorii dlouho zdatně sekundovala česká verze HBO a v poslední době se na výsluní dere rovněž Voyo se svými pestrými kousky.


Nejlepší seriálová znělka

Znělka Game of Thrones je v povědomí snad všech seriálových fajnšmekrů. Podobně proslulé je rovněž intro Narcos. My ale musíme vypíchnout tři úžasné znělky, které nás za uplynulých deset let doslova uchvátily. Tou první je intro k první řadě Temného případu s písní Far from Any Road. A pak to jsou dvě znělky seriálu The Deuce: Špína Manhattanu, a sice ke druhé sérii ze sedmdesátých let s písní This Year’s Girl a ke třetí řadě se skladbou Dreaming od kapely Blondie.

Nuže, milí čtenáři, děkuji za pozornost a další podobná rekapitulace nás čeká, dá-li pánbůh, v roce 2033.


Titulní foto z traileru ke Hře o trůny.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *